پرش از دستورهای نوار
رد کردن تا محتوای اصلی

نام آزمايش

17-OH progesterone

نام انگليسي تست

17-Hydroxyprogesterone

مخفف انگليسي تست

17-OHP

نام فارسي تست

 

نام هاي متعارف ديگر

17-OHP; 17-OH progesterone; Progesterone-17-OH

روش انجام

 

آمادگي بيمار

آمادگي خاصي لازم نيست، اما پزشک ممکن است نمونه اول صبح را درخواست نمايد. پزشک همچنین ممکن است درخواست كند که نمونه خون در زمان خاصي در طول سيكل قاعدگی زن گرفته شود.

زمان نمونه گيري

 

محدوده مرجع (نرمال رنج) وابسته به جنس زن/مرد

 

نوع نمونه

نمونه خون ورید بازو یا خون پاشنه پا براي نوزاد

بهترین زمان نمونه گیری

 

علت درخواست تست

اين تست، براي غربالگري، شناسایی و پايش درمان هیپرپلازی مادرزادی آدرنال (CAH)؛ گاهی اوقات براي کمک به رد بيماري هاي دیگر؛ يا به عنوان بخشی از غربالگري روتين نوزاد، زماني كه نوزاد دستگاه تناسلی دوگانه دارد، زمانی که یک زن جوان، پرموئي یا دیگر علائم بروز صفات مردانه دارد، هنگامی که یک پسربچه توسعه جنسی زودرس دارد، و به صورت دوره ای برای پايش درمان CAH درخواست مي شود.

توضیح راجع به تست

این تست، مقدار 17- هیدروکسی پروژسترون (17-OHP) در خون را اندازه گیری می كند. 17-OHP پیش ساز کورتیزول است و ماده ای است که توسط بدن مورد استفاده قرار مي گيرد تا کورتیزول بسازد. کورتیزول هورمونی است که توسط غدد آدرنال توليد مي شود و به تجزیه پروتئین، گلوکز و لیپیدها، حفظ فشار خون و تنظیم سیستم ایمنی بدن کمک می کند. تولید کورتیزول، توسط هورمون آدرنوکورتیکوتروپيك (ACTH)، كه توسط غده هیپوفیز تولید شده، تحریک مي شود. غلظت هاي کورتیزول به طور طبيعي در طول روز متفاوت است، اوج آن حدود 8 صبح و کاهش آن در غروب است.

در چه شرایطی تست افزایش می یابد

مقدار آن با بیماری و استرس و نيز در نوزادان نارس افزایش مي يابد. افزایش قابل توجه آن در CAH ديده مي شود. افزایش خفيف آن، در افرادي كه CAH با شدت كمتر، يا کمبود 11-بتا-هیدروکسیلاز (یکی دیگر از نقص آنزیمی است در ارتباط با CAH است) دارند، ديده مي شود.

در چه شرایطی تست کاهش می یابد

پاسخ به درمان، غلظت آن را كاهش مي دهد.

تست هاي تكميلي

Cortisol; ACTH; Testosterone; Androstenedione

طریقه جمع آوری نمونه

نمونه خون از طريق فروبردن سوزن در ورید بازو یا از پاشنه پاي نوزاد به دست مي آيد

تشخیص های افتراقی

 

آمادگی لازم جهت انجام تست

 

تداخلات دارويي

 

اطلاعات تكميلي

آزمايش 17-OHP به طور روتين به عنوان بخشی از غربالگري نوزاد درخواست مي شود و اگر آزمايش غربالگری، نتایج اولیه را تأييد كند ممکن است تکرارگردد. آزمايش 17-OHP ممکن است هر زمان که نوزاد، علائم بی کفایتی آدرنال یا بحران های هدر رفتن نمک را نشان مي دهد، درخواست شود. برخی از علائم ممکن است شامل موارد زیر باشد:
بیحالی و سستی، فقدان انرژی (بی حالی)؛ خوب غذا نخوردن؛ کم شدن آب بدن؛ فشار خون پایین؛ نوزاد با CAH همچنین ممکن است دستگاه تناسلی دوگانه، بروز صفات مردانه، آکنه یا مو در ناحیه تناسلی داشته باشد.

پیوستها

ایجاد شده در 1390/08/10 11:30 توسط: management
ویرایش شده در 1390/08/10 11:30 توسط management