پرش از دستورهای نوار
رد کردن تا محتوای اصلی
  
ترتیب با پیوست هاجهت باز کردن منو (در پنجره جدید) از کلید های SHIFT+ENTER استفاده نمایید.
  
  
  
  
  
  
روش انجامفیلترآمادگي بيمارفیلتر
  
  
نوع نمونه فیلتر
  
علت درخواست تست فیلترتوضیح راجع به تست فیلتردر چه شرایطی تست افزایش می یابدفیلتردر چه شرایطی تست کاهش می یابدفیلترتست هاي تكميليفیلترطریقه جمع آوری نمونهفیلترتشخیص های افتراقیفیلتر
  
تداخلات داروييفیلتراطلاعات تكميليفیلتر
SGOT (AST)
  
Aspartate aminotransferaseAST; SGOTآسپارتات آمینوترانسفراز Serum glutamic- oxaloacetic transaminase ; SGOT; Aspartate transaminase; AST/ALT ratio
آمادگي خاصي لازم نيست؛ عدم انجام ورزش سنگين
نمونه خون از ورید بازو
اين تست برای تشخیص آسیب کبدی و / یا کمک به تشخیص بیماری کبدی است.
وقتی که پزشک فکر می کند بيمار دارای علائم اختلال کبدی است.

AST آنزیمي در سلول هاي سراسر بدن است، اما بيشتر در قلب و کبد و تا حد کمتری در کلیه ها و ماهیچه یافت می شود. در افراد سالم، سطح AST در خون پایین است. هنگامی که سلول های کبد یا عضله آسیب می بینند، AST را داخل خون آزاد می کنند. به همين دليل AST یک آزمایش مفيد برای تشخیص آسیب کبدی است.
داروهای سمی براي کبد، سیروز و اعتیاد به الکل، پانكراتيت حاد و یا حتی ورزش سنگين، ممکن است سطح AST را افزایش دهد.
بارداری ممکن است سطح AST را کاهش دهد.
ALT ،ALP ،GGT،
بیلی روبین، پانل کبد، آلبومین، پروتئین تام
نمونه خون از طريق فروبردن سوزن داخل ورید بازو به دست مي آيد
تزریق دارو به بافت ماهیچه اي ممکن است سطح AST را افزایش دهد.
AST اغلب همراه با آنزیم های کبدی دیگر، آلانین آمینوترانسفراز (ALT) یا به عنوان بخشی از پانل کبد براي غربالگري و / یا کمک به تشخیص اختلالات کبدی درخواست مي شود. AST و ALT دو تا از مهمترین تست ها برای تشخیص آسیب کبدی در نظر گرفته مي شود، اگر چه ALT از AST اختصاصي تر است.
AST ممکن است پس از حمله های قلبی و آسیب های عضلانی، به درجه بسیار بیشتر از ALT افزايش يابد.
سطح AST در هپاتیت مزمن خيلي بالا نيست، اغلب کمتر از 4 برابر بالاترین سطح نرمال است. در هپاتیت مزمن، AST بین حد نرمال و افزایش كم، متفاوت است.
SGPT (ALT)
  
Alanine aminotransferaseALT; SGPTآلانین آمینوترانسفرازSerum glutamic-pyruvic transaminase; SGPT; Alanine transaminase; AST/ALT ratio
آمادگي خاصي لازم نيست؛ عدم انجام ورزش سنگين
نمونه خون از ورید بازو
اين تست برای تشخیص آسیب کبدی و / یا کمک به تشخیص بیماری کبدی است.
وقتی که پزشک فکر می کند بيمار دارای علائم اختلال کبدی است. برخی از این علائم عبارتند از: ضعف، خستگی، از دست دادن اشتها، تهوع، استفراغ، تورم و / یا درد شکم، یرقان، ادرار تیره، مدفوع رنگی روشن، خارش
ALT آنزیمی است که بیشتر در سلول های کبد و کلیه یافت مي شود؛ مقادير بسیار کوچکتر آن نیز در قلب و عضلات یافت مي شود. در افراد سالم، سطح ALT در خون پایین است. زمانی که کبد آسیب دیده است، معمولا قبل از آن كه علائم بارزتر آسیب کبدی مانند زردی رخ دهد، ALT داخل جریان خون آزاد مي شود. این امر ALT را يك آزمایش مفید برای تشخیص آسیب کبدی مي سازد.
خوردن خيلي زياد غذاهای حاضري (fast-food) می تواند باعث افزایش خفیف در ALT، به علت آسیب کبدی شود.
علل دیگر افزایش متوسط ALT شامل انسداد مجاری صفراوی، سیروز (معمولا ناشی از هپاتیت مزمن یا انسداد مجرای صفراوی) و تومور در کبد است.
صدمه به اندام هايي نظيرعضلات قلب و اسکلتی، می تواند سبب افزايش اندک ALT شود.
AST ،ALP ،GGT، بیلی روبین، پانل کبد، آلبومین، پروتئین تام
نمونه خون از طريق فروبردن سوزن داخل ورید بازو به دست مي آيد
تزریق دارو به بافت ماهیچه ای، پانكراتيت حاد و یا حتی ورزش سنگين، ممکن است سطح ALT را افزایش دهد.
ALT اغلب همراه با آسپارتات آمینوترانسفراز (AST) یا به عنوان بخشی از پانل کبد براي غربالگري و / یا کمک به تشخیص اختلالات کبدی درخواست مي شود. ALT و AST دو تا از مهمترین تست ها برای تشخیص آسیب کبدی در نظر گرفته مي شود، اگر چه ALT از AST اختصاصي تر است.
ارزش ALT اغلب در مقایسه با نتایج آزمايش های دیگر مانند آلکالین فسفاتاز (ALP) پروتئین تام و بیلی روبین برای کمک به تعیین نوع بیماری کبدی به كار مي رود.
ALT برای پايش درمان افراد مبتلا به بیماری کبدی و بررسي مؤثر بودن آن استفاده مي شود و ممکن است به تنهايي یا همراه با تست های دیگر برای این منظور درخواست شود.
سطح ALT در هپاتیت مزمن خيلي بالا نيست، اغلب کمتر از 4 برابر بالاترین سطح نرمال است. در هپاتیت مزمن، ALT بین حد نرمال و افزایش كم، متفاوت است.
در بيشتر بیماری های کبدی، سطح ALT بالاتر از AST است و در نتيجه نسبت AST / ALT پایین خواهد بود. چند مورد استثناء وجود دارد. نسبت AST / ALT معمولا در هپاتیت الکلی، سیروز و جراحت ماهیچه ای افزایش مي يابد.
فسفاتاز قليايي (ALP)
  
Alkaline PhosphataseALPفسفاتاز قليايي ALK PHOS; Alkp
ناشتايي شبانه بهتر است اما برای این تست ضروري نیست. فقط نوشيدن آب مجاز است.
نمونه خون وریدي بازو
برای غربالگري يا پايش درمان اختلال کبد یا استخوان و نيز به عنوان بخشی از پانل روتين کبد یا وقتی که فرد دارای علائم اختلال کبد یا استخوان است، درخواست مي شود.
این تست همچنین ممکن است گاهی برای پايش درمان بیماری پاژه و یا سایر شرایط استخوان ، مانند کمبود ویتامین D مورد استفاده قرار گیرد.
ALP، آنزیمی است که در بافت های مختلف سراسر بدن از جمله کبد، استخوان، کلیه، روده و در جفت زنان باردار یافت می شود.
افزایش میزان ALP در خون معمولا با بیماری کبدی یا اختلالات استخوان ایجاد می شود. سطوح این آنزیم می تواند تا حد زیادی افزايش يابد، به عنوان مثال در مواردی که یک یا تعدادي مجاری صفراوی مسدود شده اند. افزایش کمتر اين آنزيم در سرطان کبد و سیروز با استفاده از داروهای سمی براي کبد و در هپاتیت دیده می شود. هر شرایطی که منجر به تشکیل استخوان اضافي شود، شامل بیماریهای استخوان نظير بیماری پاژه و ساير بيماري ها مانند آرتریت روماتوئید و بهبود شکستگی ها می تواند باعث افزایش سطح ALP شود. کودکان و نوجوانان به طور شاخص دارای سطح ALP خون بالاتري هستند، چون استخوان آنها هنوز در حال رشد است.
بارداری می تواند سطح ALP را افزایش دهد. با بهبود شكستگي ها نيز افزايش موقت دیده می شود.
اگر درمان فرد مبتلا به بیماری پاژه با موفقیت انجام شود، سطح ALP کاهش مي يابد یا به حد طبیعی باز مي گردد. اگر فردی با سرطان استخوان یا کبد، به درمان پاسخ مي دهد، میزان ALP باید کاهش يابد.
مقادير کم ALP ممکن است به طور موقت پس از انتقال خون یا عمل جراحی بای پس قلب دیده شود. کمبود روی ممکن است باعث کاهش سطوح ALP شود. یک اختلال ژنتیکی نادر از سوخت و ساز استخوان به نام hypophosphatasia می تواند باعث پايين آمدن شدید و طولانی مدت سطوح ALP شود.
AST; ALT; GGT; Bilirubin; Liver panel; Bone markers; Alkaline phosphatase isoenzymes; Bone specific ALP
نمونه خون از طريق فروبردن سوزن داخل ورید بازو به دست مي آيد
اگر نتایج ALP افزایش می یابد اما معلوم نیست که آیا این به دلیل بیماری کبد یا استخوان، ابتدا آزمایش برای آزمایش ALP ایزوآنزیم برای تعیین علت باید انجام شود. تست GGT و / یا آزمايش 5'- نوكلئوتيداز نیز ممکن است براي افتراق بین بیماری های کبد و استخوان انجام شود. مقادير GGT و سطوح 5'- نوكلئوتيداز در بیماری کبدی افزایش مي يابد اما در اختلالات استخوان افزايش نمي يابد.
برخی از داروها ممکن است روي سطح ALP تأثیر بگذارد. برای مثال، قرص هاي جلوگيري از بارداري ممکن است سطح آن را كاهش دهند، در حالی که داروهاي ضد صرع ممکن است سطح آنرا افزایش دهند.
ALP بالا معمولا به این معنی است که یا کبد آسیب دیده یا شرايطي که منجر به افزایش فعالیت سلول های استخوان شده است وجود دارد. اگر ساير آزمایش های کبدی نظير بیلی روبین، آسپارتات آمینوترانسفراز (AST) يا آلانین آمينوترانسفراز (ALT) نیز بالا هستند، معمولا ALP از کبد است. اگر مقادير کلسیم و فسفر غیرطبیعی است، معمولا ALP از استخوان است. اگر GGT یا 5' - نوكلئوتيداز نیز افزایش يافته، ALP بالا احتمالا به دلیل بیماری کبدی است. اگر هر کدام از این دو آزمايش طبیعی است، اما ALP بالا می باشد، احتمالا به دلیل وضعیت استخوان است.
اگر از روي علائم و نشانه ها یا از تست های روتين دیگر، مشخص نیست که ALP بالا ناشي از کبد یا استخوان است، آزمايش برای ایزوآنزیمهاي ALP ممکن است لازم باشد تا بین ALP استخوان و کبد تمايز دهد.
گازهاي خوني، شامل (PH,PO2,PCO2,CO2,HCO3) و محاسبه O2 اشباع
  
گازهاي خوني، شامل (PH,PO2,PCO2,CO2,HCO3) و محاسبه O2 اشباعگازهاي خونيArterial blood gases; ABGs; pH; PO2; PCO2; Bicarbonate; HCO3-; Oxygen saturation
آمادگي خاصي لازم نيست، هرچند كه اگر بيمار اکسیژن درماني مي كند، O2 بايد برای 20 تا 30 دقیقه قبل از تست "Room Air" خاموش شود، اگر قابل تحمل نيست یا اگر پزشک می خواهد سطح اکسیژن را با روشن بودن O2 چك كند، مقدار اکسیژن مصرف شده بايد ثبت شود.
اغلب نمونه خون از سرخرگ بازو، معمولا از شریان رادیال در مچ دست، که در داخل مچ دست، در زیر انگشت شست قرار دارد، می توان نبض را احساس كرد؛ گاهي اوقات نمونه خون سياهرگ بازو؛ خون مویرگی از پاشنه پا ممکن است برای نوزادان استفاده شود.
اين تست برای تعیین اين كه شش ها به اندازه کافی عملکرد خوبی برای تبادل اکسیژن و دی اکسید کربن دارند، اگر فرد علائم مشکل تنفسی دارد؛ برای تعیین اين كه فرد عدم تعادل در میزان گاز اکسیژن (O2) یا دی اکسیدکربن (CO2) در خون خود و یا عدم تعادل اسید- باز دارد که ممکن است اختلال تنفسی، متابولیک یا کلیوي را نشان دهد؛ يا هنگامی که فرد به سختی تنفس مي كند، تنگی نفس، یا تنفس سریع دارد؛ زمانی که فرد دارای علائم عدم تعادل اکسیژن/ دی اکسید کربن و یا عدم تعادل اسید - باز است؛ به طور دوره ای هنگامی که فرد شرايطي دارد که باعث کمبود اکسیژن به طور حاد یا مزمن مي شود و فرد اکسیژن درمانی مي كند؛ طی جراحی هاي خاصی برای پايش سطح اکسیژن و دی اکسید کربن خون فرد درخواست مي شود.
تست گاز خون هنگامی درخواست مي شود که فرد علائم عدم تعادل اکسیژن/ دی اکسیدکربن یا عدم تعادل pH، نظير سختی تنفس، تنگی نفس، تهوع یا استفراغ دارد؛ هنگامی که فرد بيماري تنفسی، متابولیک یا بیماری کلیوی دارد و نارسايي تنفسی را تجربه مي كند؛ هنگامی که فرد ترومای سر يا گردن دارد، يعني آسیب هايی که ممکن است بر تنفس تاثیر بگذارند.
هنگامی که فرد تحت بیهوشی طولانی مدت به ویژه برای جراحی بای پس قلب یا جراحی مغز بوده، ممکن است پايش گازهای خون در هنگام عمل جراحي و یک دوره پس از آن درخواست شود.
بررسی گازهای خون از بند ناف نوزادان، ممکن است علاوه بر تعیین وضعيت اسید/ باز نوزاد، مشکلات تنفسی را نيز مشخص كند. اين تست فقط وقتي انجام می شود كه وضعیت نوزاد، مشکل تنفسی را نشان می دهد.
گازهای خون، گروهي از آزمایش ها هستند که برای اندازه گیری pH و مقدار اکسیژن و دی اکسیدکربن موجود در نمونه خون (که معمولا از شریان ها) با هم انجام می شوند. بدن به دقت pH خون را تنظیم مي كند، با حفظ آن در محدوده باریک 7/35-7/45، نه خيلي اسیدی (اسیدوز)، نه خیلی قلیایی/ بازي (آلکالوز).
pH: تعادل اسید و بازها در خون را اندازه گیری مي كند. pH خون با افزایش دی اکسیدکربن (PCO2) و اسیدهای دیگر کاهش می یابد، بیشتر اسیدی مي شود. pH خون با کاهش دی اکسیدکربن یا افزایش بازهایی نظیر بی کربنات (HCO3 -) افزایش می يابد، بیشتر قلیایی مي شود.
فشار جزئی اكسيژن (PO2): مقدار گاز اکسیژن در خون را اندازه گیری مي كند.
فشار جزئي دي اكسيدكربن (PCO2): مقدار گاز دی اکسید کربن در خون را اندازه گیری مي كند. با افزايش سطح PCO2؛ pH خون کاهش مي يابد، بیشتر اسیدی مي شود؛ با كاهش PCO2، مقدار pH خون افزايش مي يابد، خون را قليايي تر مي كند (آلكالين).
محاسبه یا اندازه گیری نیز می تواند انجام شود تا به پارامترهای دیگر مانند :
O2 اشباع: درصد هموگلوبین حامل اکسیژن را محاسبه مي كند. هموگلوبین، پروتئین موجود در گلبول های قرمز خون است که حامل اکسیژن از عروق خونی به بافت، در سراسر بدن است.
بی کربنات (HCO3 -): شكل اصلی CO2 در بدن است، می توان آن را از pH و PCO2 محاسبه كرد. اندازه گيري تعادل اسید- باز تركيبات متابولیکي است. HCO3- در پاسخ به عدم تعادل pH، توسط کلیه ها دفع و بازجذب مي شود و با سطح pH رابطه مستقیم دارد. با افزايش مقدار HCO3 -، مقدار pH افزايش مي يابد.
مازاد باز/ کمبود باز: عدد محاسبه شده اي است که نشان دهنده جمع كل عوامل بافر متابولیک (آنیونها) در خون است؛ این آنیونها شامل هموگلوبین، پروتئین ها، فسفات و HCO3- (بی کربنات که آنیون غالب) است. آنیونها سعی در جبران عدم تعادل در pH خون دارند. پزشک نتایج HCO3- و مازاد باز/ کمبود باز را بررسي مي كند تا کل ظرفیت بافری را در هنگام تصمیم گیری در مورد درمان عدم تعادل، ارزیابی كند.
آلکالوز تنفسی به علت درد، ناراحتی عاطفی، یا برخی از بیماری های ریوی که با تبادل اکسیژن تداخل می كنند، ايجاد مي شود.
آلکالوز متابولیک در هیپوکالمی، استفراغ مزمن (از دست دادن اسید معده) و مصرف بیش از حد بی کربنات سدیم دیده می شود.
اسیدوز تنفسی می تواند توسط ذات الریه، بیماری مزمن انسداد ریوی (COPD)، و مواد مخدر مسكن قوي ایجاد شود.
اسیدوز متابولیک توسط دیابت، شوک و نارسایی کلیه ایجاد مي شود.
Electrolytes; Bicarbonate, BUN, Creatinine
خون شریانی تقریبا همیشه برای تجزیه و تحلیل گاز خون مورد استفاده قرار مي گیرد، اما در برخی موارد، از جمله برای نوزادان، خون پاشنه پا مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین ممکن است خون از بند ناف نوزاد گرفته شود. از آنجا که خون سرخرگي، اکسیژن را به بدن و خون سياهرگی مواد زائد را به ریه ها و کلیه ها حمل مي كند، مقدار گاز و pH در اين دو يكسان نخواهد بود.
نمونه خون شریانی معمولا از شریان رادیال در قسمت داخلي مچ دست در زیر انگشت شست جايي که در آن ضربان احساس می شود، جمع آوری مي گردد. تست گردش خون به نام تست آلن قبل از جمع آوري انجام مي شود تا از گردش خون کافی در مچ دست اطمينان حاصل شود. این آزمون شامل فشردن دو شریان راديال و اولنار مچ دست است، و سپس رها كردن هر یک به نوبت برای مشاهده "flushing"، كه صورتي شدن پوست در زمان برگشت خون به دست، است. اگر يك دست صورتي نمي شود، سپس مچ دست دیگر آزمایش می شود. خون همچنین می تواند از شریان بازویی در آرنج و یا شریان فمورال در کشاله ران جمع آوری شود.
در نوزاداني که مشکل تنفس بلافاصله بعد از تولد دارند، خون ممکن است از هر دو شریان بند ناف و ورید جمع آوری، و به طور جداگانه آزمایش شود.
اندازه گیری گاز خون براي ارزيابي وضعيت اکسیژن رساني و اسید/ باز به كار مي رود. معمولا اگر فرد علائمي از بدتر شدن عدم تعادل اسید/ باز، مشکل تنفسی و یا تنگی نفس دارد، درخواست مي شود. گازهای خون ممکن است همراه با سایر آزمایش ها مانند الکترولیت ها برای تعیین وجود عدم تعادل الکترولیت، گلوکز برای ارزیابی غلظت قند خون، و تست هاي BUN و کراتینین برای بررسی عملکرد کلیه، درخواست شوند.
Thyroglobulin
  
Thyroglobulin, Serum or PlasmaTgتيروگلوبولينTg
آمادگي خاصي لازم نيست
نمونه خون از ورید بازو
اين تست برای پايش درمان سرطان تیروئید و تشخیص عود آن؛ گاهي برای کمک به تعیین علت پرکاری و کم کاری تیروئید؛ قبل و بعد از اتمام درمان سرطان تیروئید، قبل و بعد از درمان با ید رادیواکتیو و در فواصل منظم برای پايش عود بيماري درخواست مي شود. اين تست گاهی برای پايش اثربخشی درمان بیماری گریوز و به ندرت ممکن است برای کمک به تعیین علت کم کاری مادرزادی تیروئید در نوزادان درخواست شود.
اين تست ممکن است قبل از عمل جراحی برای برداشتن غده تیروئید سرطاني؛ پس از اتمام دوره درمان برای کمک به تعیین جا ماندن هر بافت تیروئید نرمال و/ یا سرطانی؛ به طور منظم بعد از جراحی براي اطمينان از عدم بازگشت تومور درخواست مي شود.
این تست مقدار تیروگلوبولین در خون را اندازه گیری مي كند. تیروگلوبولین، پروتئین تولید شده توسط غده تیروئید است. غده تیروئید به تنظیم سرعتي که بدن از انرژی استفاده مي كند، کمک می نمايد.
مقادير کم تیروگلوبولین در افراد با عملکرد طبیعی تیروئید، نرمال است. اگر غلظت تیروگلوبولین، در ابتدا در فرد مبتلا به سرطان تیروئید افزايش يافته است، پس احتمالا تیروگلوبولین می تواند به عنوان تومور مارکر استفاده شود. سطح تیروگلوبولین باید بعد از عمل جراحی برای برداشتن تیروئید (تیروئیدکتومی) و/ یا پس از درمان با ید رادیواکتیو غیرقابل تشخيص یا بسیار پایین باشد. اگر سطح آن هنوز هم قابل تشخیص است، ممکن است بافت تیروئید عادی یا سرطانی در بدن فرد جا مانده باشد، که نشان دهنده نیاز به درمان اضافی است.
سرطان تیروئید پاپیلاری و فولیکولار، اغلب سبب افزایش سطح تیروگلوبولین در خون مي شوند
Thyroglobulin antibody, Tumor markers, TSH, Thyroxine (T4)
نمونه خون از طريق فروبردن سوزن داخل ورید بازو به دست مي آيد
آنتی بادی تیروگلوبولین (TgAb) به طور شاخص همراه با تست تیروگلوبولین درخواست مي شود. آنتی بادی هاي تیروگلوبولین، پروتئین های تولید شده توسط سیستم ایمنی بدن، برای حمله به تیروگلوبولین هستند. این آنتی بادی ها می توانند در هر زمان توسعه يابند. هنگامی که آنها وجود دارند، به هر تیروگلوبولیني كه ممکن است در خون موجود باشد، متصل مي شوند و با تفسیر آزمایش تیروگلوبولین تداخل مي كنند.
FSH
  
Follicle-stimulating Hormone, serumFSHFollicle-stimulating Hormone
آمادگي خاصي لازم نيست
 نمونه خانم باید در زمان های خاصی از سيكل قاعدگی جمع آوری شود.
نمونه خون از وريد بازو؛ گاهي نمونه ادرار تصادفي، يا ادرار 24 ساعته
اين تست برای ارزیابی عملکرد هیپوفیز بيمار، شامل مسائل باروری، نارسایی غدد جنسی، مسائل دوران بلوغ یا تومورهای هیپوفیز؛ هنگامی که فرد دچار مشکل حامله شدن یا دوره قاعدگی نامنظم است؛ وقتی که پزشک فکر می کند که بيمار دارای علائم اختلالات هیپوفیز یا هیپوتالاموس است یا علائم بیماری تخمدان یا بیضه دارد؛ یا هنگامی که پزشك مشکوک شود که کودک بلوغ جنسی تأخيري يا زودهنگام دارد؛ در مردان و زنان، به عنوان بخشی از اقدامات لازم براي ناباروری و اختلالات هیپوفیز یا غدد جنسی؛ هنگامي که سيكل قاعدگی زن متوقف يا نامنظم شده، برای تعیین اين كه آيا زن وارد دوره یائسگی شده يا نه، درخواست مي شود.
هورمون محرک فولیکول (FSH)، توسط غده هیپوفیز در مغز ساخته مي شود. کنترل تولید FSH، سیستم پیچیده اي است که هورمونهای تولید شده توسط غدد تناسلی (تخمدان ها یا بیضه)، هیپوفیز و هیپوتالاموس را درگير مي كند.
FSH در زنان رشد و بلوغ تخمك ها در تخمدان در فاز فولیکولی سيكل قاعدگی را تحریک می کند. FSH در مردان بیضه ها را براي تولید اسپرم بالغ تحریک مي كند و همچنین تولید پروتئین های متصل به آندروژن را پيش مي برد. سطوح FSH در مردان پس از بلوغ نسبتا ثابت است.
در نوزادان و کودکان، سطح FSH در مدت کوتاهی پس از تولد افزایش مي يابد، سپس تا سطوح بسیار پایین افت مي كند (تا 6 ماه در پسران و 1-2 سال در دختران). در حدود 6-8 سال، سطوح FSH دوباره قبل از شروع بلوغ و توسعه ویژگی های ثانویه جنسی افزایش مي یابد.
در زمان یائسگی، عملكرد تخمدانها متوقف مي شود و سطح FSH افزایش مي يابد. افزایش سطح LH و FSH در نارسایی اولیه تخمدان دیده می شود. در مردان، سطح بالاي FSH ممکن است نشان دهنده نارسایی اولیه بیضه باشد كه می تواند به علت نقص در رشد بیضه یا آسیب بیضه باشد. بلوغ زودرس در نوجوانان سطح LH و FSH را افزايش مي دهد. FSH با بالا رفتن سن و در افراد سیگاری افزایش می يابد.
سطوح پایین LH و FSH در نارسایی ثانویه تخمدان دیده می شود. بلوغ ديررس در نوجوانان سطح LH و FSH را كاهش مي دهد.
Total estrogens, Estradiol, LH, Testosterone, Progesterone
نمونه خون از طريق فروبردن سوزن داخل ورید بازو به دست مي آيد. گاهي اوقات نمونه ادرار تصادفی جمع آوري می شود، اما به دليل ترشح چرخه اي FSH، ممکن است جمع آوري ادرار24 ساعته درخواست شود. با اندازه گیری سطوح FSH تولید شده در طی یک دوره 24 ساعته، تغييرات سطح FSH كه در طول روز دیده مي شود، می تواند به حداقل برسد.
نتایج FSH می تواند با استفاده از سایمتیدین، کلومیفن، دیژیتاليس و لوودوپا افزایش یابد. نتایج FSH می تواند با قرص هاي جلوگيري از بارداري، فنوتیازین ها و درمان های هورموني کاهش يابد.
FSH اغلب همراه با آزمايش های دیگر (LH، تستوسترون، استرادیول و پروژسترون) در اقدامات لازم براي ناباروری در مرد و زن، هر دو مورد استفاده قرار مي گيرد. سطوح FSH همچنين در بررسي بی نظمی های قاعدگی و برای کمک به تشخیص اختلالات هیپوفیز یا بیماری های مربوط به تخمدان ها یا بیضه مفید هستند. سطح FSH برای کمک به تعیین علت تعداد کم اسپرم در مردان استفاده می شود.
در کودکان، FSH و LH براي تشخیص بلوغ تأخیري و زودرس استفاده می شود.
در زنان، سطوح LH و FSH می تواند به افتراق بین نارسایی اولیه تخمدان (نارسایی خود تخمدان ها یا عدم توسعه تخمدانها) و نارسایی ثانویه تخمدان (نارسایی تخمدان ها به علت اختلالات هیپوفیز یا هیپوتالاموس) کمک كند.
LH
  
Luteinizing hormone, serumLHLuteinizing hormone; Interstitial Cell Stimulating Hormone; ICSH
آمادگي خاصي لازم نيست
 نمونه خانم باید در زمان های خاصی از سيكل قاعدگی جمع آوری شود.
نمونه خون از وريد بازو؛ گاهي نمونه ادرار تصادفي، يا ادرار 24 ساعته
اين تست برای ارزیابی عملکرد هیپوفیز بيمار، شامل مسائل باروری، نارسایی غدد جنسی، مسائل دوران بلوغ یا تومورهای هیپوفیز؛ هنگامی که فرد دچار مشکل حامله شدن یا دوره قاعدگی نامنظم یا سنگین است؛ وقتی که پزشک فکر می کند که بيمار دارای علائم اختلالات هیپوفیز یا هیپوتالاموس است یا علائم بیماری تخمدان یا بیضه دارد؛ یا هنگامی که پزشك مشکوک شود که کودک بلوغ جنسی تأخيري يا زودهنگام دارد؛ در مردان و زنان، به عنوان بخشی از اقدامات لازم براي ناباروری و اختلالات هیپوفیز یا غدد جنسی، درخواست مي شود.
LH، توسط غده هیپوفیز در مغز تولید می شود. کنترل تولید LH، سیستم پیچیده اي است که هورمونهای تولید شده توسط غدد تناسلی (تخمدان ها یا بیضه)، هیپوفیز و هیپوتالاموس را درگير مي كند.
سطح بالای LH (و FSH) در اواسط سيكل قاعدگي باعث تخمک گذاری مي شود. LH همچنين تخمدان ها را برای تولید استروئیدها و اصولا استرادیول تحریک مي كند. استرادیول و سایر استروئیدها براي تنظیم تولید LH، به هیپوفیز كمك مي كنند.
LH در مردان، نوع خاصي از سلول (Leydig cells) را در بیضه ها برای تولید تستوسترون تحریک می کند. سطح LH در مردان پس از بلوغ نسبتا ثابت است. افزایش سطح تستوسترون به غده هیپوفیز و هیپوتالاموس بازخورد منفی مي دهد و در نتیجه میزان ترشح LH را کاهش مي دهد.
در نوزادان و کودکان، سطح LH در مدت کوتاهی پس از تولد افزایش مي يابد، سپس تا سطوح بسیار پایین افت مي كند (تا 6 ماه در پسران و 1-2 سال در دختران). در حدود 6-8 سال، سطوح LH دوباره قبل از شروع بلوغ و توسعه ویژگی های ثانویه جنسی افزایش مي یابد.
در زمان یائسگی، عملكرد تخمدانها متوقف مي شود و سطح LH افزایش مي يابد. افزایش سطح LH و FSH در نارسایی اولیه تخمدان دیده می شود. در مردان، سطح بالاي LH ممکن است نشان دهنده نارسایی اولیه بیضه باشد كه می تواند به علت نقص در رشد بیضه یا آسیب بیضه باشد. بلوغ زودرس در نوجوانان سطح LH و FSH را افزايش مي دهد.
سطوح پایین LH و FSH در نارسایی ثانویه تخمدان دیده می شود. بلوغ ديررس در نوجوانان سطح LH و FSH را كاهش مي دهد.
FSH; Testosterone; Progesterone; Estradiol; Total estrogens
نمونه خون از طريق فروبردن سوزن داخل ورید بازو به دست مي آيد، یا از نمونه ادرار تصادفی استفاده می شود. ادرار24 ساعته ممکن است درخواست شود اگر پزشک بخواهد سطح LH تولید شده در طی یک دوره 24 ساعته را اندازه گیری نمايد. LH به طور متناوب در طول روز آزاد مي شود، بنابراين نمونه تصادفی ممکن است مقدار واقعی را نشان ندهد. ادرار 24 ساعته می تواند این تغييرات را رفع كند.
بعضی از داروها می توانند باعث افزايش LH شوند، مانند داروهای ضد تشنج، کلومیفن و نالوکسان؛ در حالی که برخی دیگر باعثكاهش LH مي شوند، مانند دیگوکسین،قرص هاي جلوگيري از بارداري و درمان های هورمونی.
LH اغلب همراه با آزمايش های دیگر (FSH، تستوسترون، استرادیول و پروژسترون) در اقدامات لازم براي ناباروری در مرد و زن، هر دو مورد استفاده قرار مي گيرد. سطوح LH همچنين در بررسي بی نظمی های قاعدگی و برای کمک به تشخیص اختلالات هیپوفیز یا بیماری های مربوط به تخمدان ها یا بیضه مفید هستند.
در کودکان، FSH و LH براي تشخیص بلوغ تأخیري و زودرس استفاده می شود.
در زنان، سطوح LH و FSH می تواند به افتراق بین نارسایی اولیه تخمدان (نارسایی خود تخمدان ها یا عدم توسعه تخمدانها) و نارسایی ثانویه تخمدان (نارسایی تخمدان ها به علت اختلالات هیپوفیز یا هیپوتالاموس) کمک كند.
Prolactin
  
ProlactinPRLپرولاكتينPRL
آمادگي خاصي لازم نيست
نمونه باید 3 تا 4 ساعت پس از بیدار شدن جمع آوری شود.
نمونه خون از ورید بازو
در حالت ایده آل، نمونه خون معمولا باید در مدت کوتاهی پس از بیدار شدن، ترجیحا بعد از اين كه فرد براي 30 دقیقه آرام و بيحركت بود، گرفته شود.
اين تست برای تعیین اینکه آیا سطح پرولاکتین فرد بالاتر (یا بعضی اوقات، پایین تر) از حد طبیعی است؛ هنگامی که فرد علائم پرولاکتین بالا، مانند گالاکتوره و/ یا اختلالات بینایی و سردرد دارد؛ تشخیص ناباروری و ناتوانی جنسی در مردان؛ تشخیص ناباروری در زنان؛ تشخیص تومور تولید کننده پرولاکتین (پرولاكتينوما) و پایش عود آن؛ برای پیگیری کاهش تستوسترون در مردان؛ برای پایش عود پرولاكتينوما؛ ارزیابی عملکرد هیپوفیز قدامی (همراه با سایر هورمون ها) درخواست مي شود.
هنگامی که فرد به یک بیماری مبتلا است یا داروهایی مصرف مي كند که ممکن است بر تولید دوپامین اثر بگذارند، گاهی اوقات ممکن است غلظت پرولاکتین پايش شود.
پرولاکتین، هورمون تولید شده توسط بخش قدامی غده هیپوفیز است. ترشح پرولاکتین توسط دوپامین شیمیایی مغز تنظیم و مهار مي شود. به طور طبیعی در مقادیر کم در مردان و در زنان غیر باردار وجود دارد. نقش اصلی پرولاکتین، پيش بردن شیردهی (تولید شیر پستان) است.
میزان پرولاکتین معمولا در طول بارداری و درست پس از زایمان بالا است. در طی حاملگی، هورمونهاي پرولاکتین، استروژن و پروژسترون، توسعه شیر پستان را تحریک مي كنند. پس از زایمان، پرولاکتین به شروع و حفظ شیر پستان کمک می کند.
سطوح بالاي پرولاکتین در دوران بارداری و پس از زایمان، پرولاکتینوما، بیماری های هیپوتالاموسی، کم کاری تیروئید، بیماری کلیوی، سایر تومورها و بیماری هاي هیپوفیز و سندرم تخمدان پلی کیستیک ديده مي شود. استرس بیماری، تروما و حتی ترس از آزمایش خون و تحریک نوک پستان باعث افزایش خفيف پرولاکتین مي شوند.
FSH, LH, Testosterone, DHEAS, Estrogen, Progesterone
نمونه خون از طريق فروبردن سوزن داخل ورید بازو به دست مي آيد
داروهايي مانند استروژن، داروهای ضد افسردگی سه حلقه ای، خواب آورها، آمفتامین ها، داروهای فشار خون بالا (رزرپین، وراپامیل، متیل دوپا) و برخی از داروهایی که برای درمان ریفلاکس معده (سایمتیدین) استفاده می شوند، باعث افزايش و داروهایی مانند دوپامین، لوودوپا و مشتقات آلکالوئیدهای ارگو باعث كاهش پرولاكتين مي شوند.
Testosterone
  
 TestosteroneتستوسترونTotal testosterone
آمادگي خاصي لازم نيست؛ عدم انجام ورزش سنگين
نمونه خون از ورید بازو
اين تست برای تشخیص بيماري هاي مختلف در مردان، زنان و پسران، شامل بلوغ تأخیري یا زودرس در پسران؛ کاهش میل جنسی در مردان و زنان؛ اختلال نعوظ در مردان؛ ناباروری در زنان و مردان؛ تومور بیضه در مردان؛ اختلالات هیپوتالاموس و یا هیپوفیز، و پرمويي و بروز صفات مردانه در دختران و زنان؛ برای تعیین سطح غیرطبیعی تستوسترون در مردان و زنان درخواست مي شود. سطح غیرطبیعی در مردان، ممکن است به توضیح مشکل نعوظ (اختلال نعوظ) ، ناتوانی در باردار كردن شریک زندگی (ناباروری)، بلوغ زودرس یا تأخیري؛ و در زنان، ظهور ویژگی های فیزیکی مردانه (بروز صفات مردانه)، ناتوانی در باردار شدن و به عنوان شاخصي برای سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) كمك كند.
اگر بيمار مرد است و پزشک فکر می کند که بيمار ممکن است نابارور باشد، یا اگر بيمار قادر به رسيدن به، یا حفظ نعوظ نمي باشد؛ اگر بيمار پسري با بلوغ زودرس یا تأخیري است؛ اگر بيمار مؤنث است، اما دارای صفات مردانه، مانند صدای بم یا موی زياد بدن (پرمويي) مي باشد، یا آمنوره دارد، یا نابارور است، اين تست درخواست مي شود.
تستوسترون، هورمون استروئیدی (آندروژن) تولید شده توسط بافت های اندوكريني خاص (Leydig Cells) در بیضه مردان است. تولید آن توسط هورمون LH تحریک مي شود. تستوسترون در طي یک مکانیسم بازخورد منفی كار مي كند. با افزایش تستوسترون، LH کاهش می یابد، در حالی که افزایش LH باعث کاهش تستوسترون مي شود. سطوح تستوسترون روزانه است، اوج آن در ساعات اولیه صبح (حدود 4:00 تا 8:00)، و پایین ترین سطح آن در غروب (حدود 4:00 تا 8:00 بعد از ظهر) است.
تستوسترون همچنين توسط غدد آدرنال در هر دو جنس مرد و زن، و در مقادیر کم توسط تخمدان ها در زنان، توليد مي شود. در زنان، تستوسترون به استرادیول (هورمون جنسی اصلی در زن) تبدیل مي شود.
تستوسترون بعد از ورزش افزایش مي يابد. در مردان با تومور بیضه؛
تومورهای آدرنال که تستوسترون تولید مي كنند؛ استفاده از آندروژن ها (كه استروئیدهای آنابولیک نيز ناميده مي شوند)؛ بلوغ زودرس با علت ناشناخته در پسران؛ پرکاری تیروئید؛ هیپرپلازی مادرزادی آدرنال و در زنان، با سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS)؛ تخمدان یا تومور غده آدرنال؛ هیپرپلازی مادرزادی آدرنوكورتيكال افزايش مي يابد.
تستوسترون با افزايش سن در مردان؛ بیماری های هیپوتالاموس و یا هیپوفیز؛
بیماری های ژنتیکی که می توانند باعث کاهش تولید تستوسترون در مردان جوان شوند (سندروم هاي کلاین فلتر، Kallman، و Prader-Willi)، یا ناتواني بیضه و ناباروری (در دیستروفی میوتونیک، شکلی از دیستروفی عضلانی)؛ تولید ناقص تستوسترون به دلیل آسیب رساندن به بیضه ها، مانند اعتیاد به الکل، صدمه فیزیکی و یا بیماری های ویروسی مثل اوریون و بيماري كبدي كاهش مي يابد.
FSH, LH, SHBG, DHEAS, Free and bioavailable testosterone (see FAQ section), Estradiol (see Estrogen), DHT, Gonadotropin-releasing hormone
نمونه خون از طريق فروبردن سوزن داخل ورید بازو به دست مي آيد
داروهايي شامل آندروژن ها و استروئیدها، می توانند سطح تستوسترون را کاهش دهند.
داروهايي مانند داروهای ضد تشنج، باربیتورات ها و کلومیفن می توانند سطح تستوسترون را افزایش دهند. زنانی که تحت درمان با استروژن هستند، ممکن است میزان تستوسترون افزایش يافته داشته باشند.
DHEA-S
  
Dehydroepiandrosterone SulfateDHEASDHEA-SO4; DHEA Sulfate
آمادگي خاصي لازم نيست، هرچند كه زنان باید به پزشک خود در مورد زمان آزمايش صحبت كنند. پزشک ممکن است بخواهد نمونه یک هفته قبل یا بعد از دوره قاعدگی گرفته شود.
نمونه خون از ورید بازو
اين تست برای تعیین سطح DHEAS در خون؛ برای کمک به ارزیابی عملکرد غده آدرنال؛ برای تشخیص تومور یا سرطان آدرنال؛ برای کمک به تعیین علت بروز صفات مردي در زنان یا بلوغ زودرس در پسران؛ هنگامی که زن موي صورت و بدن اضافي (پرموئي)، آکنه، آمنوره، یا ناباروری دارد؛ هنگامی که یك پسربچه در حال بلوغ زودرس است یا دختربچه اي، علائمي از بروز صفات مردي نشان مي دهد، درخواست مي شود.
DHEAS را می توان برای کمک به تشخیص تومورها در قشر غده آدرنال (تومورهاي آدرنوكورتيكال) ، سرطان آدرنال و هیپرپلازی آدرنال مادرزادی یا هیپرپلازی آدرنال بالغين و برای جدا کردن این بيماري ها از تومورها و سرطان های تخمدان اندازه گیری نمود.
غلظت هاي DHEAS اغلب همراه با سایر هورمون ها مانند FSH ،LH، پرولاکتین، استروژن و تستوسترون، برای کمک به تشخیص سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) و برای کمک به رد دیگر علل ناباروری، آمنوره و پرمويي اندازه گیری مي شود.
DHEAS، يك آندروژن است، هورمون جنسی مردانه که در خون مردان و زنان وجود دارد. خصوصیات ثانویه جنسی مردانه را در بلوغ توسعه مي دهد و می تواند توسط بدن به آندروژن قویتر مانند تستوسترون و آندروستنديون تغيير شكل دهد، یا می تواند به هورمون زنانه استروژن تبدیل شود. ترشح DHEAS توسط هورمون هیپوفیزی آدرنوکورتیکوتروپيك (ACTH) و دیگر فاكتورهاي هیپوفیز کنترل می شود.
DHEAS به عنوان شاخص عملکرد آدرنال، مفید است. تومورها و سرطان هاي آدرنال و هیپرپلازی آدرنال می توانند منجر به تولید بیش از حد DHEAS شوند. مقدار بالاي DHEAS ممکن است در مردان بزرگسال مورد توجه نباشد، اما می تواند منجر به آمنوره و نشانه های قابل مشاهده بروز صفات مردي در زنان باشد.
مقدار اضافي DHEAS در کودکان، می تواند باعث بلوغ زودرس در پسران و آلت تناسلی خارجی دوگانه، موي اضافي در بدن و دوره قاعدگی غیر طبیعی در دختران شود.
سندرم تخمدان پلی کیستیک، سرطان آدرنال و هیپرپلازی آدرنال، سطح DHEAS را افزايش مي دهند.
مقدار پایین DHEAS ممکن است ناشي از اختلالات آدرنال و یا کم کاری هیپوفیز، يك بیماری که باعث کاهش سطح هورمون های هیپوفیزی که تولید و ترشح هورمون های آدرنال را تنظیم مي كنند، باشد.
Testosterone; ACTH; FSH; LH; Prolactin; Estrogen; SHBG; 17-Hydroxyprogesterone
نمونه خون از طريق فروبردن سوزن داخل ورید بازو به دست مي آيد
سطح DHEAS نرمال همراه با دیگر سطوح آندروژن طبیعی، ممکن است نشان دهد که غده آدرنال عملکرد طبيعي دارد. به ندرت، وقتی تومور یا سرطان آدرنال وجود دارد، اما هورمون ترشح نمي شود، ممکن است DHEAS نرمال باشد. با سندرم تخمدان پلی کیستیک، DHEAS ممکن است افزايش يابد، اما مي تواند نرمال هم باشد، چون این اختلال معمولا به تولید آندروژن تخمدان (اصولا تستوسترون) وابسته است.
افزایش سطح DHEAS ممكن است تومور آدرنوكورتيكال، سرطان یا هیپرپلازی آدرنال را نشان دهد. افزایش سطح DHEAS، تشخیصی یک بيماري خاص نیست؛ معمولا نیاز به آزمایش بیشتر براي يافتن علت عدم تعادل هورمونی را نشان می دهد.
Progesterone
  
Progesteroneپروژسترون
آمادگي خاصي لازم نيست؛ آخرین دوره قاعدگی بیمار و سه ماهه بارداری باید يادداشت شود.
نمونه خون از ورید بازو؛ تعداد محدودی از آزمایشگاه ها می توانند این آزمايش را روي بزاق انجام دهند.
اين تست برای کمک به تشخیص علت ناباروری، تعيين انجام تخمک گذاری، کمک به تشخیص حاملگی خارج از رحم یا عدم بارداري؛ پايش سلامت بارداری و کمک به تشخیص علت خونریزی غیرطبیعی رحمی؛ يا در زمان های خاص در طول سيكل قاعدگی زن براي تعیین اینکه آیا/ چه هنگامي تخمک گذاری مي كند؛ در طول اوایل حاملگی، زمانی که علائم، امکان حاملگی خارج از رحم یا عدم بارداري را نشان می دهد؛ در طول بارداری برای کمک به تعیین سلامت جنین و جفت؛ و هنگامی که زن خونریزی غیرطبیعی رحمی دارد، درخواست مي شود.
این تست، سطح پروژسترون در خون را اندازه گیری مي كند. پروژسترون، هورمون استروئیدی است که نقش اصلی آن کمک به آماده سازی بدن زن برای بارداری است؛ اين هورمون در پيوستگي با چند هورمون زنانه دیگر کار می کند.
سطوح پروژسترون ممکن است همراه با آزمايش های دیگر مانند FSH ، LH ،HCG، آزمایش تیروئید، آزمایش هاي انعقادی و CBC (شمارش کامل خون)، برای کمک به تعیین علت خونریزی غیرطبیعی رحم در زنان غیر باردار درخواست شود.
برخی از کیست های تخمدان؛ حاملگی غیرقابل دوام كه به عنوان حاملگی مولار (بچه خوره) شناخته مي شود؛ شکل نادري از سرطان تخمدان؛ تولید بیش از حد پروژسترون توسط غدد فوق کلیوی؛ هیپرپلازی مادرزادی آدرنال (CAH) سطح پروژسترون را افزايش مي دهند.
سطح پروژسترون در بارداری هاي چندتايي (دوقلو، سه قلو و غیره) نسبت به بارداري هايي که فقط یک جنین دارند، بالاتر خواهد بود.
مسمومیت در اواخر بارداری؛ کاهش فعالیت تخمدان؛ عدم قاعدگی (آمنوره)
سطح پروژسترون را كاهش مي دهند.
Estrogens, hCG, FSH, LH
نمونه خون از طريق فروبردن سوزن داخل ورید بازو به دست مي آيد؛ تعداد محدودی از آزمایشگاه ها می توانند این آزمايش را روي بزاق انجام دهند.
استفاده از مکمل های استروژن و پروژسترون، می تواند بر مقدار اين هورمون تاثیر بگذارد.
تفسیر نتایج آزمايش پروژسترون، به علت درخواست آزمایش و به دانستن آن كه زن در كجاي سيكل قاعدگی یا بارداری خود قرار دارد، بستگی دارد. سطوح پروژسترون معمولا شروع به بالا رفتن مي كنند، زمانی که تخمك از تخمدان آزاد مي شود، برای چند روز افزایش مي يابد و سپس با شروع حاملگی بالا مي ماند، یا افت مي كند تا دوره قاعدگی شروع شود.
اگر سطح پروژسترون به صورت ماهانه بالا و پايين نرود، زن نمي تواند تخمک گذاری كند یا عادت ماهانه داشته باشد. اگر میزان آن به طور طبيعي در اوایل حاملگی افزایش نمي یابد، حاملگی ممکن است خارج از رحم باشد، و/ یا ممکن است شکست بخورد. اگر اندازه گیری سریالي، افزایش سطوح پروژسترون در طول زمان را نشان نمی دهد، ممکن است مشکلاتي با قابليت زنده ماندن جفت و جنین وجود دارد.
17-OH progesterone
  
17-Hydroxyprogesterone17-OHP17-OHP; 17-OH progesterone; Progesterone-17-OH
آمادگي خاصي لازم نيست، اما پزشک ممکن است نمونه اول صبح را درخواست نمايد. پزشک همچنین ممکن است درخواست كند که نمونه خون در زمان خاصي در طول سيكل قاعدگی زن گرفته شود.
نمونه خون ورید بازو یا خون پاشنه پا براي نوزاد
اين تست، براي غربالگري، شناسایی و پايش درمان هیپرپلازی مادرزادی آدرنال (CAH)؛ گاهی اوقات براي کمک به رد بيماري هاي دیگر؛ يا به عنوان بخشی از غربالگري روتين نوزاد، زماني كه نوزاد دستگاه تناسلی دوگانه دارد، زمانی که یک زن جوان، پرموئي یا دیگر علائم بروز صفات مردانه دارد، هنگامی که یک پسربچه توسعه جنسی زودرس دارد، و به صورت دوره ای برای پايش درمان CAH درخواست مي شود.

این تست، مقدار 17- هیدروکسی پروژسترون (17-OHP) در خون را اندازه گیری می كند. 17-OHP پیش ساز کورتیزول است و ماده ای است که توسط بدن مورد استفاده قرار مي گيرد تا کورتیزول بسازد. کورتیزول هورمونی است که توسط غدد آدرنال توليد مي شود و به تجزیه پروتئین، گلوکز و لیپیدها، حفظ فشار خون و تنظیم سیستم ایمنی بدن کمک می کند. تولید کورتیزول، توسط هورمون آدرنوکورتیکوتروپيك (ACTH)، كه توسط غده هیپوفیز تولید شده، تحریک مي شود. غلظت هاي کورتیزول به طور طبيعي در طول روز متفاوت است، اوج آن حدود 8 صبح و کاهش آن در غروب است.
مقدار آن با بیماری و استرس و نيز در نوزادان نارس افزایش مي يابد. افزایش قابل توجه آن در CAH ديده مي شود. افزایش خفيف آن، در افرادي كه CAH با شدت كمتر، يا کمبود 11-بتا-هیدروکسیلاز (یکی دیگر از نقص آنزیمی است در ارتباط با CAH است) دارند، ديده مي شود.
پاسخ به درمان، غلظت آن را كاهش مي دهد.
Cortisol; ACTH; Testosterone; Androstenedione
نمونه خون از طريق فروبردن سوزن در ورید بازو یا از پاشنه پاي نوزاد به دست مي آيد
آزمايش 17-OHP به طور روتين به عنوان بخشی از غربالگري نوزاد درخواست مي شود و اگر آزمايش غربالگری، نتایج اولیه را تأييد كند ممکن است تکرارگردد. آزمايش 17-OHP ممکن است هر زمان که نوزاد، علائم بی کفایتی آدرنال یا بحران های هدر رفتن نمک را نشان مي دهد، درخواست شود. برخی از علائم ممکن است شامل موارد زیر باشد:
بیحالی و سستی، فقدان انرژی (بی حالی)؛ خوب غذا نخوردن؛ کم شدن آب بدن؛ فشار خون پایین؛ نوزاد با CAH همچنین ممکن است دستگاه تناسلی دوگانه، بروز صفات مردانه، آکنه یا مو در ناحیه تناسلی داشته باشد.
استراديول يا استروژن
  
EstradiolE2استراديولEstrogen fractions/fractionated; Estradiol (E2)
آمادگي خاصي لازم نيست، اما زمان نمونه گيري با سيكل قاعدگی، یا هنگامی که فرد حامله است، با سن حاملگی ارتباط دارد.
نمونه خون ورید بازو، نمونه ادرار 24 ساعته، یا گاهی اوقات نمونه بزاق تازه
اين تست برای اندازه گیری یا پايش سطح استروژن بيمار در صورتي كه سيكل قاعدگی غیرطبیعی بي دليل، خونریزی غیر طبیعی یا سنگین، ناباروری، علائم یائسگی یا هر گونه تغییرات هورمونی دیگر دارد؛ همچنین برای آزمایش وضعیت جنین و جفت در طول مراحل اولیه بارداری و برای ارزیابی مؤنث بودن، وجود ویژگی های شبه زنانه در مردان؛ يا هنگامی که بيمار علائم عدم تعادل هورموني، خونریزی غیر طبیعی واژینال، توسعه غيرمعمول و/ يا زود اندام جنسی (مؤنث) نشان می دهد، یا وقتی که پزشک بخواهد سلامت جفت و جنین را در طول بارداری پايش كند؛ زمانی که یک مرد علائم زنانه نشان می دهد، درخواست مي شود.
سطح استرادیول در ارزیابی عملکرد تخمدان استفاده می شود. استرادیول گاهی اوقات برای پايش درمان هورمونی جایگزین دوران یائسگی استفاده مي شود.
استروژن ها، گروهي از استروئیدها هستند که سيكل قاعدگی را تنظیم مي كنند و به عنوان هورمونهای جنسی زنانه اصلی عمل مي كنند. شایع ترین اشكال استروژن جهت آزمایش، استرون (E1)، استرادیول (استرادیول- 17 بتا، E2) و استريول (E3) هستند. استروژن هاي تام معمولا در خون یا ادرار اندازه گیری می شوند.
استروژن ها مسئول توسعه اندام های جنسی و صفات جنسی ثانویه زنانه هستند و به سيكل قاعدگی و بارداری گره خورده اند. آنها هورمونهای جنسی اصلی در زنان در نظر گرفته مي شوند و به مقدار کم در مردان وجود دارند. E1 و E2، دو استروژن اصلي در زنان غیر باردار هستند، در حالی که E3 هورمون اصلی بارداری است.
استرادیول (E2) شكل غالب است و عمدتا در تخمدان ها با مقادير اضافی توسط غدد آدرنال در زنان و بیضه ها و غدد آدرنال در مردان تولید مي شود. در عادت ماهيانه زنان، سطوح آن در سراسر ماه متغير است ، سطح آن، در آغاز سيكل قاعدگی در پايين ترين مقدار است و درست قبل از آزاد شدن تخمک از تخمدان (تخمک گذاری) به بالاترین سطح خود افزايش مي يابد. سطوح طبیعی استرادیول برای تخمک گذاری مناسب، لقاح تخمك و بارداری، به علاوه ارتقاء ساختار استخوان سالم و تنظیم میزان کلسترول است.
بلوغ زودرس در دختران و بزرگ شدن پستان در مردان، تومورهای تخمدان ها، بیضه ها یا غدد آدرنال، پرکاری تيروئيد، سیروز، گلوکز در ادرار و عفونت های دستگاه ادراری باعث افزايش سطح استراديول مي شوند.
كاهش سطح استراديول در سندرم ترنر، کم کاری هیپوفیز، هیپوگنادیسم، بی اشتهایی عصبی، پس از یائسگی، PCOS (سندرم تخمدان پلی کیستیک، سندرم (Stein-Levanthal)، ورزش استقامتی سخت ديده مي شود.
Follicle stimulating hormone (FSH); Luteinizing hormone (LH); Progesterone; Testosterone; Triple or Quad screen; Sex hormone binding globulin
نمونه خون از ورید بازو یا نمونه ادرار 24 ساعته جمع آوری مي شود. بسته به نوع آزمايش درخواست شده، پزشک ممکن است نمونه بزاق تازه فرد را در یک لوله پلاستیکی جمع آوری كند؛ با این حال، آزمایش بزاق کمتر شایع است.
قرص هاي جلوگيري از بارداري و كلوميفن سطح استروژن را كاهش مي دهند.
Estriol
  
EstriolE3استريولEstrogen fractions/fractionated; Estriol (E3)
آمادگي خاصي لازم نيست، اما زمان نمونه گيري با سيكل قاعدگی، یا هنگامی که فرد حامله است، با سن حاملگی ارتباط دارد.
نمونه خون ورید بازو، نمونه ادرار 24 ساعته، یا گاهی اوقات نمونه بزاق تازه
اين تست برای اندازه گیری یا پايش سطح استروژن بيمار در صورتي كه سيكل قاعدگی غیرطبیعی بي دليل، خونریزی غیر طبیعی یا سنگین، ناباروری، علائم یائسگی یا هر گونه تغییرات هورمونی دیگر دارد؛ همچنین برای آزمایش وضعیت جنین و جفت در طول مراحل اولیه بارداری و برای ارزیابی مؤنث بودن، وجود ویژگی های شبه زنانه در مردان؛ يا هنگامی که بيمار علائم عدم تعادل هورموني، خونریزی غیر طبیعی واژینال، توسعه غيرمعمول و/ يا زود اندام جنسی (مؤنث) نشان می دهد، یا وقتی که پزشک بخواهد سلامت جفت و جنین را در طول بارداری پايش كند؛ زمانی که یک مرد علائم زنانه نشان می دهد، درخواست مي شود.
استريول گاهی اوقات ممکن است به صورت سریالي براي کمک به پايش بارداری پرخطر درخواست شود.
استروژن ها، گروهي از استروئیدها هستند که سيكل قاعدگی را تنظیم مي كنند و به عنوان هورمونهای جنسی زنانه اصلی عمل مي كنند. شایع ترین اشكال استروژن جهت آزمایش، استرون (E1)، استرادیول (استرادیول- 17 بتا، E2) و استريول (E3) هستند. استروژن هاي تام معمولا در خون یا ادرار اندازه گیری می شوند.
استروژن ها مسئول توسعه اندام های جنسی و صفات جنسی ثانویه زنانه هستند و به سيكل قاعدگی و بارداری گره خورده اند. آنها هورمونهای جنسی اصلی در زنان در نظر گرفته مي شوند و به مقدار کم در مردان وجود دارند. E1 و E2، دو استروژن اصلي در زنان غیر باردار هستند، در حالی که E3 هورمون اصلی بارداری است.
استريول (E3)، استروژن عمده در بارداری با مقادیر نسبتا بزرگ، تولید شده توسط جفت در حال توسعه است. سطوح استريول در هفته هشتم بارداری شروع به افزايش مي كند و تا مدت کوتاهی قبل از زایمان ادامه مي يابد. استريول در حال گردش در خون مادر، به سرعت از بدن پاک می شود. هر اندازه گیری از استريول یک تصویر لحظه ای است از آنچه که براي جفت و جنین رخ مي دهد، اما تغيير طبیعی روزانه در غلظت استريول نیز وجود دارد.
عدم بارداری
Follicle stimulating hormone (FSH); Luteinizing hormone (LH); Progesterone; Testosterone; Triple or Quad screen; Sex hormone binding globulin
نمونه خون از ورید بازو یا نمونه ادرار 24 ساعته جمع آوری مي شود. بسته به نوع آزمايش درخواست شده، پزشک ممکن است نمونه بزاق تازه فرد را در یک لوله پلاستیکی جمع آوری كند؛ با این حال، آزمایش بزاق کمتر شایع است.
PTH
  
Parathyroid HormonePTHهورمون پاراتیروئیدIntact PTH; Biointact PTH; Parathormone
از آنجا که سطح PTH در طول روز متغير است، نمونه ها معمولا حدود 8 صبح گرفته مي شوند. بيمار بايد با پزشک خود در مورد زمان نمونه گيري صحبت كند. روش های کنونی نیاز به ناشتايي ندارند.
نمونه خون از ورید بازو
اين تست برای تعیین علت عدم تعادل کلسیم؛ ارزیابی عملکرد پاراتیروئید؛ تشخیص و تمایز بین هیپرپاراتیروئیدیسم اولیه، ثانويه و ثالثيه؛ تشخیص هيپوپاراتیروئیديسم؛ در طول عمل جراحی برای هیپرپاراتیروئیدیسم، برای تأیید برداشتن غده (ها) كه باعث مشکل شده اند؛ يا هنگامی که سطح کلسیم خون بالاتر یا پایین تر از حد طبیعی است؛ زمانی که فرد جراحی هیپرپاراتیروئیدیسم دارد؛ زمانی که پزشک بخواهد عملکرد خوب غدد پاراتیروئید بيمار را تعیین كند، درخواست مي شود.
Estriol گاهی اوقات ممکن است درخواست شود سریال به کمک به نظارت بر بارداری ، بارداری پرخطر است.
این تست مقدار هورمون پاراتیروئید (PTH) در خون را اندازه گیری می كند. PTH در حفظ سطوح ثابت کلسیم در خون، به بدن کمک می کند. بخشی از حلقه بازخورد است که شامل کلسیم، پاراتورمون، ویتامین D، و تا حدی فسفر (فسفات) و منیزیم مي باشد. شرایط و بیماری هایی که در این حلقه بازخورد، شكاف ايجاد مي كنند، می توانند باعث افزايش يا كاهش نامناسب در سطوح کلسیم و PTH شوند و منجر به علائم هیپرکلسمی یا هیپوکلسمی گردند. سطح PTH در طول روز متغير است، اوج آن در حدود ساعت 2 صبح است.
تست PTH كامل، بيشترين تست هورمون پاراتیروئید درخواستي است. برای کمک به تشخیص علت پایین یا بالا بودن سطح کلسیم، برای کمک به تشخیص بین علل مرتبط و غیرمرتبط با پاراتیروئید درخواست مي شود. همچنین ممکن است برای پايش اثربخشی درمان وقتي فرد، بیماری مرتبط با پاراتیروئید دارد، درخواست شود.
افزايش ترشح PTH ممکن است به دليل تومور خوش خیم پاراتیروئید و در نتيجه هیپرپاراتیروئیدیسم، ایجاد شود.
میزان پایین PTH ممکن است به دلیل شرایطي باشد كه باعث هیپرکلسمی یا اختلال در تولید PTH و در نتيجه هيپوپاراتیروئیديسم، مي شوند.
Calcium; Phosphorus; Magnesium; Vitamin D
نمونه خون از طريق فروبردن سوزن داخل ورید بازو به دست مي آيد
فسفات ها، داروهای ضد تشنج، استروئیدها، ایزونیازید، لیتیم و ریفامپین، سطح PTH را افزایش مي دهند.
Calcitonin
  
CalcitoninHuman calcitonin; Thyrocalcitonin
آمادگي خاصي لازم نيست
نمونه خون از ورید بازو
اين تست برای کمک به تشخیص و پايش هیپرپلازی سلول-C و سرطان مدولاري تیروئید؛ برای غربالگری افراد در معرض خطر ابتلا به نئوپلازی اندوكرين متعدد نوع 2 (MEN 2)؛ (multiple endocrine neoplasia type 2) يا وقتی که پزشک مشکوک به ابتلاي فرد است، یا زمانی کهفرد برای سرطان مدولاری تیروئید درمان می شود، یا وقتی یکی از اعضای خانواده بيمار به سرطان مدولاری تیروئید يا MEN 2 مبتلا است، درخواست مي شود.
این تست، مقدار کلسی تونین در خون را اندازه گیری مي كند. کلسی تونین هورموني است كه توسط سلول های خاص در تیروئید به نام سلول هاي -C توليد مي شود. کلسی تونین در تنظیم سطح کلسیم در خون درگیر است و شکستن استخوان ها را مهار مي كند (جذب)، اگرچه چگونگي کار کلسی تونین در بدن انسان نامشخص است. چند هورمون توليد مي كند که به کنترل میزان سوخت و ساز کمک مي كند- عمدتا تیروکسین (T4) و تري يدوتيرونين (T3).
سطح کلسی تونین در دو بيماري نادر هیپرپلازی سلول-C و سرطان مدولاری تیروئید، سرطان ريه، انسولينوما و تومورهاي پانكراتيك ديگر به نام ويپوما افزايش مي يابد.
RET oncogene; Calcium; Thyroid biopsy; Scan; Ultrasound
نمونه خون از طريق فروبردن سوزن داخل ورید بازو به دست مي آيد
افزايش قابل ملاحظه کلسی تونین، شاخص خوبی از هیپرپلازی سلول-C یا سرطان مدولاری تیروئید است؛ با این حال پزشک از روش های دیگر، مانند بیوپسی تیروئید، اسکن و سونوگرافی برای تشخیص استفاده مي کند.
با درمان موفقیت آمیز برای سرطان مدولاری تیروئید (برداشتن غده تیروئید و مقداري از بافت اطراف آن)، مقدار کلسی تونین معمولا به سطوح بسیار پایین افت خواهد كرد. اگر مقادیر در طول زمان، کم باقی بمانند، پس احتمالا درمان مؤثر بوده است. در برخی از موارد، سطح کلسی تونین افت خواهد کرد، اما پس از درمان، در حد كمي بالا باقی می ماند. این بدان معنی است که برخی از بافت هاي تولیدكننده کلسی تونین باقی مانده اند. اگر میزان کلسی تونین در طول زمان شروع به افزایش كند، پس احتمالا سرطان مدولاری تیروئید عود كرده است.
 Calcifidiol (25-hydroxy-vitamin D)
  
25-hydroxy-vitamin D; 25-hydroxycholecalciferol25(OH)DCalcidiol (25-hydroxy-vitamin D); Calcifidiol (25-hydroxy-vitamin D)
آمادگي خاصي لازم نيست
نمونه خون از ورید بازو
اين تست، برای تعیین کمبود ویتامین D فرد؛ برای تعیین مناسب بودن سطح مکمل ویتامین D در فرد؛ اگر فرد در حال درمان با ویتامین D است؛ اگر فرد سطح کلسیم، فسفر، و/ یا هورمون پاراتیروئید غیرطبیعی دارد، در صورتی که فرد شواهدی از بیماری های استخوان یا ضعف استخوان دارد، اگر پزشک مشکوک است که بيمار ممکن است کمبود ویتامین D داشته باشد، یا برای پايش درمان کمبود ویتامین D درخواست مي شود. اين آزمايش براي زناني كه در معرض خطر بالایی از کمبود ویتامین D قرار دارند (زنان مسن، زنان با سوء جذب، زنان محصور در خانه و زنان با پوست تیره) توصيه می شود.
اگر مقدار کلسیم پايين است و یا بیمار دارای علائم کمبود ویتامین D، مانند بدشكلي استخوان در کودکان (ريكتس) و ضعف استخوان، نرمی یا شکستگی در بزرگسالان (استئومالاشيت) است، 25-هیدروکسی ویتامین D معمولا برای شناسایی کمبود احتمالي در ویتامین D است. 25-هیدروکسی ویتامین D اغلب قبل از اینکه فرد درمان دارویی برای پوکی استخوان را شروع كند، درخواست مي شود.
دو شکل از ویتامین D وجود دارد که می توانند در خون اندازه گیری شوند، 25-هیدروکسی ویتامین D و 1،25-دي هیدروکسی ویتامین D.
25-هیدروکسی ویتامین D شکل اصلي هورمون موجود در خون و پیش ساز غیرفعال هورمون فعال يعني 1،25-دي هیدروکسی ویتامین D است. به دلیل نیمه عمر طولانی و غلظت بالاتر، 25 هیدروکسی ویتامین D معمولا برای ارزیابی و پايش وضعیت ویتامین D در افراد اندازه گیری مي شود.
کمبود ویتامین D ممکن است خطر ابتلا به برخی سرطان ها، بیماری های سیستم ایمنی و بیماری های قلبی عروقی را افزایش دهد.
سطوح بالای 25-هیدروکسی ویتامین D، در استفاده بیش از حد از قرص های ویتامین یا سایر مکمل های غذايی ديده مي شود.
سطوح خونی پایین 25-هیدروکسی ویتامین D وقتي ديده مي شود که فرد به اندازه کافی در معرض نور خورشید قرار نگرفته است، یا ویتامین D به اندازه کافی در رژیم غذایی برای پاسخگویی به تقاضای بدن وجود ندارد، یا جذب آن از روده ها با مشكل مواجه است.
Calcium; Phosphorus; Parathyroid hormone (PTH); Magnesium
نمونه خون از طريق فروبردن سوزن داخل ورید بازو به دست مي آيد
داروهای مورد استفاده در درمان تشنج، به ویژه فنی توئین (دیلانتین)، می توانند با تولید 25-هیدروکسی ویتامین D در کبد تداخل كنند.
نقش اصلی ویتامین D، کمک به تنظیم جذب کلسیم، فسفر و (به میزان کمتر) منیزیم است. ویتامین D برای رشد و سلامت استخوانها حیاتی است و بدون آن، استخوان ها نرم و ناقص خواهند شد و قادر به تعمیر خود به طور طبيعي نخواهند بود، در نتیجه باعث دو نوع بیماری نرمی استخوان در کودکان و بزرگسالان مي شود. ویتامین D همچنين در تنظیم خود ایمنی، عملکرد متابولیک و پیشگیری از سرطان دخیل است.
میزان بالای ویتامین D و کلسیم می تواند به کلسیفیکاسیون و صدمه به اندام ها، به خصوص کلیه ها و عروق خونی منجر شود.
Calcitriol (1,25 dihydroxy-vitamin D)
  
1,25 dihydroxy-vitamin D1.25(OH)(2)DCalcitriol (1,25 dihydroxy-vitamin D)
آمادگي خاصي لازم نيست
نمونه خون از ورید بازو
اين تست، برای تعیین کمبود ویتامین D فرد؛ برای تعیین مناسب بودن سطح مکمل ویتامین D در فرد؛ اگر فرد در حال درمان با ویتامین D است؛ اگر فرد سطح کلسیم، فسفر، و/ یا هورمون پاراتیروئید غیرطبیعی دارد، در صورتی که فرد شواهدی از بیماری های استخوان یا ضعف استخوان دارد، اگر پزشک مشکوک است که بيمار ممکن است کمبود ویتامین D داشته باشد، یا برای پايش درمان کمبود ویتامین D درخواست مي شود. اين آزمايش براي زناني كه در معرض خطر بالایی از کمبود ویتامین D قرار دارند (زنان مسن، زنان با سوء جذب، زنان محصور در خانه و زنان با پوست تیره) توصيه می شود.
اگر مقدار کلسیم بالا است، یا فرد بیماریي دارد که ممکن است مقادیر بیش از حد ویتامین D توليد كند، نظير سارکوئیدوز یا برخی از اشكال لنفوم، معمولا 1،25-دي هيدروكسي ويتامين D درخواست مي شود. به ندرت، وقتي پزشك مشكوك به اختلالات 1 - آلفاهيدروكسيلاز مي باشد، ممکن است این آزمایش را درخواست نمايد.
دو شکل از ویتامین D وجود دارد که می توانند در خون اندازه گیری شوند، 25-هیدروکسی ویتامین D و 1،25-دي هیدروکسی ویتامین D.
25-هیدروکسی ویتامین D شکل اصلي هورمون موجود در خون و پیش ساز غیرفعال هورمون فعال يعني 1،25-دي هیدروکسی ویتامین D است. به دلیل نیمه عمر طولانی و غلظت بالاتر، 25 هیدروکسی ویتامین D معمولا برای ارزیابی و پايش وضعیت ویتامین D در افراد اندازه گیری مي شود.
سطوح بالای 1،25-دي هیدروکسی ویتامین D ممکن است هنگامی ديده شود که هورمون پاراتيروئيد اضافي وجود دارد، یا زمانی که بیماری هايي مانند سارکوئیدوز یا برخی از لنفوم ها وجود دارند که می توانند 1،25-دي هیدروکسی ویتامین D را در خارج از کلیه ها بسازند.
سطوح پایین 1،25-دي هیدروکسی ویتامین D می تواند در بیماری کلیوی دیده می شود و یکی از اولین تغییراتي است كه در افراد مبتلا به نارسایی کلیه رخ می دهد.
Calcium; Phosphorus; Parathyroid hormone (PTH); Magnesium
نمونه خون از طريق فروبردن سوزن داخل ورید بازو به دست مي آيد
نقش اصلی ویتامین D، کمک به تنظیم جذب کلسیم، فسفر و (به میزان کمتر) منیزیم است. ویتامین D برای رشد و سلامت استخوانها حیاتی است و بدون آن، استخوان ها نرم و ناقص خواهند شد و قادر به تعمیر خود به طور طبيعي نخواهند بود، در نتیجه باعث دو نوع بیماری نرمی استخوان در کودکان و بزرگسالان مي شود. ویتامین D همچنين در تنظیم خود ایمنی، عملکرد متابولیک و پیشگیری از سرطان دخیل است.
میزان بالای ویتامین D و کلسیم می تواند به کلسیفیکاسیون و صدمه به اندام ها، به خصوص کلیه ها و عروق خونی منجر شود.
Renin
  
ReninPRAPlasma renin activity; PRA
برای اندازه گیری آلدوسترون و رنین پلاسما، پزشک ممکن است از بيمار بخواهد قبل از خونگيري، برای مدت زماني بايستد يا دراز بكشد (به عنوان مثال، 15-30 دقیقه)
نمونه خون از ورید بازو یا نمونه ادرار 24 ساعته؛ گاهی اوقات خون از وریدهای رنال یا آدرنال جمع آوری مي شود.

اين تست برای تعیین غیر طبیعی بودن سطوح آلدوسترون و رنین؛ يا هنگامی که فرد ویژگی های مرتبط با افزایش تولید آلدوسترون، مانند فشار خون بالا، ضعف عضلانی و پتاسیم کم را توسعه مي دهد، درخواست مي شود.
تست های رنین و آلدوسترون برای ارزیابی تولید مقادير مناسب آلدوسترون و برای تمایز میان علل بالقوه مازاد یا کمبود آن استفاده می شوند. آلدوسترون ممکن است در خون یا در نمونه ادرار 24 ساعته اندازه گیری شود؛ رنین همیشه در خون اندازه گیری مي شود. سطوح آلدوسترون و رنین، صبح در بالاترين مقدار خود هستند و در طول روز تغيير مي كنند. آنها توسط موقعیت و حالت شخص، استرس و توسط انواعی از داروهای تجویز شده، تحت تأثیر قرار مي گيرند.
آلدوسترون و رنین پلاسما معمولا وقتی که بیمار دارای فشار خون بالا و پتاسیم پایین است، با هم درخواست مي شوند. اگر داروها فشار خون بالا را کنترل نمی کنند و یا اگر فشار خون بالا در سنین كم توسعه مي يابد، حتی اگر پتاسیم طبیعی است، اين آزمایش ها ممکن است انجام شوند.
استرس و تمرينات ورزشي شدید به طور موقت می تواند مقادير آلدوسترون را افزایش دهد.
سطح آلدوسترون پايين در نارسایی آدرنال و هیپرپلازی مادرزادی آدرنال ديده مي شود. سطح آلدوسترون با بیماری های خيلي شدید، کم می شود، بنابراین آزمایش نباید هنگامی که شخص خيلي بیمار است، انجام شود.
Cortisol; Electrolytes; Potassium; Aldosterone/Renin activity calculation or ratio; Aldosterone stimulation test; Aldosterone suppression test
نمونه خون توسط سوزن از داخل ورید بازو براي اندازه گیری آلدوسترون و/ یا رنین پلاسما به دست مي آيد. جمع آوري نمونه ادرار 24 ساعته برای آلدوسترون، از سوی برخی از پزشکان ترجیح داده مي شود چون سطوح آلدوسترون پلاسما در طول روز متغير است و به وسيله موقعیت و حالت تحت تأثیر قرار مي گيرد. در برخی موارد، خون با قرار دادن یک کاتتر از وریدهای رنال يا آدرنال جمع آوری مي شود؛ این كار توسط رادیولوژیست در بیمارستان انجام می شود.
داروهاي مسكن غیراستروئیدی، داروهای مدر (ادرار آور)، مسدود کننده های بتا، استروئیدها ، مهاركننده هاي ACE و قرص هاي جلوگيري از بارداری می توانند بر نتایج آزمون تأثیر بگذارند.
آلدوسترون هورموني است که احتباس سدیم (نمک) و دفع پتاسیم توسط کلیه ها را تحریک مي كند و نقش مهمی در حفظ غلظت هاي نرمال سدیم و پتاسیم در خون و در کنترل حجم و فشار خون دارد. آلدوسترون توسط قشر آدرنال تولید می شود. تولید آن به طور طبيعي توسط دو پروتئین دیگر، رنین و آنژیوتانسین تنظیم می شود. رنین زمانی از کلیه ها آزاد مي شود که افت فشار خون، کاهش غلظت سدیم، یا افزایش غلظت پتاسیم وجود دارد. رنین پروتئین آنژيوتانسينوژن را مي شكند تا آنژیوتانسین I تشکیل شود، که سپس توسط آنزیم دوم به آنژیوتانسین II تبدیل مي شود. آنژیوتانسین II باعث تنگ شدن عروق خونی مي شود و تولید آلدوسترون را تحريك مي كند.
شرایط گوناگون می تواند منجر به تولید بیش از حد یا توليد كم آلدوسترون شود. از آنجا که رنین و آلدوسترون به طور نزدیکي به هم مرتبط هستند، اغلب هر دو با هم برای شناسایی علت آلدوسترون غیرطبیعی آزمایش مي شوند.
ACE or Angiotensin Converting Enzyme
  
Angiotensin-Converting EnzymeACESerum Angiotensin Converting Enzyme; SACE
آمادگي خاصي لازم نيست
نمونه خون از ورید بازو
اين تست برای کمک به تشخیص و پايش سارکوئیدوز؛ برای کمک به افتراق این بیماری سیستمیک از اختلالات دیگر كه باعث بروز علائم مشابه مي شوند؛ هنگامی که فرد گرانولوم دارد که ایجاد برجستگی های کوچک در زیر پوست، سرفه طولانی، چشم هاي قرمز اشكبار، تنگي نفس، درد مفاصل و/ یا سایر علائم دال بر سارکوئیدوز ايجاد مي كند؛ براي پايش دوره سارکوئیدوز فعال و اثربخشي درمان كورتيكواستروئيد در فواصل منظم درخواست مي شود.
این تست مقدار آنزیم ACE را در خون اندازه گیری مي كند. ACE، آنزیمی است که به تنظیم فشار خون کمک می کند. در تبدیل آنژیوتانسین I (پروتئین غیر فعال) به آنژیوتانسین II کمک می کند. آنژیوتانسین II به عنوان یک وازوپرسور قوی عمل مي كند؛ باعث ادغام شدن سرخرگ ها مي شود، آنها را به طور موقت باريكتر مي كند و باعث افزایش فشار خون جاري در آنها مي شود. ACE در سراسر بدن تولید می شود، اما به طور ویژه در ریه ها متمرکز مي شود.
سطح ACE خون وقتی گرانولوم مربوط به سارکوئیدوز توسعه مي يابد، مكررا افزایش می يابد. مقادير ACE احتمال كمتري دارد كه در ساركوئيدوز مزمن افزايش پيدا كنند. افزايش سطوح ACE در HIV؛ هیستوپلاسموز (عفونت قارچی تنفسی)؛ دیابت شیرین؛ پرکاری تيروئيد؛ لنفوم؛ سیروز الکلی؛ بیماری Gaucher (اختلال نادر متابولیسم چربی ارثي)؛ مرض سل؛ جذام ديده مي شود.
در بيماري ساركوئيدوز، مقادير نرمال ACE وقتي ديده مي شود كه بيماري در حالت غيرفعال است، ساركوئيدوز زود تشخيص داده شده يا موردي است كه سلول ها مقادير افزايش يافته ACE توليد نمي كنند. کاهش سطوح ACE در بیماری انسدادی مزمن ریوی (COPD)؛ بیماری های ریوی مانند آمفیزم، سرطان ریه، فیبروز سیستیک؛ گرسنگی؛ درمان با داروي استروئیدي؛ پرکاری تيروئيد ديده مي شود.
AFB Culture; Sputum Culture; Liver Panel; CBC; Calcium
نمونه خون از طريق فروبردن سوزن داخل ورید بازو به دست مي آيد
داروهاي مهار کننده ACE که به طور معمول در درمان فشار خون بالا و دیابت استفاده می شوند، با مهار فرآیند تبدیل آنژیوتانسین I به آنژیوتانسین II، عروق خونی را متسع نگه داشته و فشار خون را پایین مي آورند و با اندازه گيري ACE تداخل مي كنند.
ACTH
  
Adrenocorticotropic HormoneACTHCorticotropin
پزشک ممکن است درخواست كند كه فرد از شب قبل ناشتا باشد. نمونه خون است به طور شاخص حدود 8 صبح گرفته مي شود.
نمونه خون از ورید بازو
اين تست برای کمک به تشخیص بیماری های غده فوق کلیوی و هیپوفیز، مانند سندرم کوشینگ، بیماری کوشینگ، بیماری آدیسون، تومورهای آدرنال و تومورهای هیپوفی؛ يا هنگامی که فرد علائم مرتبط با تولید زياد یا کمبود کورتیزول دارد؛ زمانی که پزشك مشکوک است که فرد عدم تعادل هورمونی دارد که می تواند باعث ايجاد مشکل در غدد هیپوفیز یا آدرنال شود، درخواست مي گردد.
این تست میزان هورمون آدرنوکورتیکوتروپيك (ACTH) را در خون اندازه گیری می كند. ACTH هورمونی است که سبب تحریک تولید کورتیزول مي شود. کورتیزول، هورمون استروئیدی مهمي برای تنظیم متابولیسم قند، پروتئین و چربی، با سرکوب پاسخ سیستم ایمنی بدن و حفظ فشار خون است. به طور طبيعي، سطح ACTH هنگامی که کورتیزول کم است، افزایش مي يابد و هنگامی که کورتیزول زیاد است، كاهش مي يابد.
بیماری کوشینگ، بیماری آدیسون، یا تومور تولید کننده ACTH غيرطبيعي و استرس ACTH را افزایش مي دهند. برخی از تومورها در خارج از هیپوفیز در مکان هايی مانند ریه ها می توانند غلظت کورتیزول را با تولید ACTH افزایش دهند.
تومور آدرنال، داروهای استروئیدی یا کم کاری هیپوفیز مي توانند ACTH را افزایش دهند.
Cortisol, Cortrosyn (ACTH) stimulation test, Dexamethasone suppression test
نمونه خون از طريق فروبردن سوزن داخل ورید بازو به دست مي آيد
برخی از داروها شامل آمفتامین، انسولین، لوودوپا، متوکلوپرامید و RU 486 می توانند باعث افزايش سطح ACTH شوند.
کورتیزول بیش از حد می تواند باعث ايجاد چاقی كه عمده وزن بر روی تنه است، نه بازوها و پاها؛ صورت گرد؛ پوست شکننده و نازک؛ خطوط بنفش بر روی شکم؛ ضعف عضلانی؛ آکنه؛ و افزایش موی بدن شود. اینها اغلب با یافته هایي مانند فشار خون بالا، پتاسیم کم، بیکربنات بالا ، سطح گلوکز بالا و گاهی دیابت همراهند.
تولید ناکافی کورتیزول ممکن است باعث ايجاد ضعف عضلانی؛ خستگی؛ کاهش وزن؛ افزایش رنگدانه پوست، حتی در مناطقي كه در معرض نور خورشيد قرار ندارند؛ و از دست دادن اشتها شود. اینها اغلب با یافته هایي مانند افت فشار خون، قند خون پایین، سدیم پایین، پتاسیم و کلسیم بالا همراهند.
غلظت ACTH و کورتیزول در طول روز متفاوت است. به طور طبيعي، ACTH در صبح، در بالاترین سطح خود و در شب، در کمترین میزان خود مي باشد. تولید کورتیزول را تحریک مي كند که الگوی روزانه يكساني را پیروی مي كند، اما پس از بالا رفتن ACTH، بالا خواهد رفت و در اواخر شب، به پایین ترین سطح خود افت مي كند. بیماری هایی که بر تولید ACTH و کورتیزول اثر مي گذارند، اغلب این تغييرات روزانه را مختل مي کنند.
Cortisol
  
Cortisolکورتیزول
آمادگي خاصي لازم نيست
نمونه خون ورید بازو يا نمونه ادرار؛ گاهی اوقات نمونه بزاق
اين تست برای کمک به تشخیص سندرم کوشینگ (با علائم چاقی، لاغری عضلانی و ضعف ماهیچه ای) یا بیماری آدیسون (با علائم ضعف، خستگی، افزایش پيگمانتاسيون در میان دیگران)؛ يا وقتی که پزشک مشکوک به تولید بیش از حد یا کمبود کورتیزول است، درخواست مي شود.
کورتیزول هورمونی است که توسط غدد آدرنال تولید می شود. تولید و ترشح کورتیزول توسط ACTH، هورمون تولید شده توسط غده هیپوفیز، تحریک مي شود. کورتیزول به شکستن پروتئین، گلوکز و لیپیدها، حفظ فشار خون و تنظیم سیستم ایمنی بدن کمک می کند. گرما، سرما، عفونت، تروما، استرس، ورزش، چاقی و بیماری های ناتوان کننده، می توانند غلظت کورتیزول را تحت تأثیر قرار دهند. هورمون با يك الگوی روزانه، افزایش در صبح زود، رسيدن به اوج حدود 8 صبح، و کاهش در غروب ترشح مي شود. آزمایش هاي خون و ادرار کورتیزول، برای کمک به تشخیص سندرم کوشینگ و بیماری آدیسون، دو اختلال جدی آدرنال به كار مي روند. برخی از پزشکان، از کورتیزول بزاق برای تشخیص سندرم کوشینگ و همچنین براي ارزيابي اختلالات احتمالي مرتبط با استرس استفاده مي كنند. تست هاي ادرار و بزاق اغلب برای ارزیابی تولید کورتیزول بیش از حد، مورد استفاده قرار مي گيرند.
بارداری، استرس جسمی و عاطفي، پرکاری تیروئید یا چاقی و بیماری می توانند سطوح کورتیزول را افزایش دهند. در بزرگسالان، سطح کورتیزول کمی بالاتر از کودکان است.
کم کاری تیروئید ممکن است سطح کورتیزول را کاهش دهد.
ACTH, Aldosterone
آزمایش خون کورتیزول ممکن است در حدود ساعت 8 صبح گرفته شود، زمانی که کورتیزول باید در اوج خود باشد، و دوباره در حدود 4 بعد از ظهر، وقتی که سطح باید کاهش یابد. گاهی اوقات یک نمونه استراحت در اواخر شب، زمانی که باید در کمترین غلظت خود در خون باشد (در حدود نیمه شب) گرفته مي شود. گرفتن بیش از یک نمونه، اجازه می دهد تا پزشک الگوی روزانه ترشح کورتیزول را ارزيابي كند. يك نمونه در صبح ممکن است برای تشخیص کاهش غلظت کورتیزول کافی باشد.
گاهی اوقات ادرار برای کورتیزول آزمایش مي شود، كه معمولا نیاز به جمع آوری ادرار 24 ساعته دارد، اما گاهی اوقات ممکن است بر روی نمونه ادرار جمع آوری شده در صبح كار شود. نمونه ادرار 24 ساعته ممکن است برای اندازه گیری میزان کورتیزول آزاد (نه پروتئین متصل) درخواست شود. این نمونه، مقدار تام کورتیزول غيرمتصل ترشح شده در ادرار را نشان می دهد، اما امكان ارزیابی تغییرات در ترشح کورتیزول را به پزشک نمی دهد.
تست کورتیزول بزاق می تواند انجام شود. اگر چه نمونه گیری، استرس كمتري نسبت به خونگيري دارد، نیاز به مراقبت ویژه در تهيه نمونه دارد. اغلب، نمونه بین 11 شب و نیمه شب، هنگامی که کورتیزول به طور طبيعي در پایین ترین سطح خود قرار دارد، برای کمک به تشخیص سندرم کوشینگ جمع آوری مي شود.
تعدادی از داروها، به ويژه قرص های جلوگيري از بارداري، هیدروکورتیزون (شکل مصنوعی کورتیزول) و اسپیرونولاکتون می توانند سطوح كورتيزول را افزایش دهند. برخی از هورمون های استروئیدی ممكن است سطوح كورتيزول را كاهش دهند.
مقدار ناکافی کورتیزول باعث ايجاد علائم غیراختصاصی مانند کاهش وزن، ضعف عضلانی، خستگی، فشار خون پایین و درد شکمی می شود. گاهی اوقات کاهش تولید، در ترکیب با عامل استرس زا می تواند بحران آدرنال ايجاد كند که نیاز به توجه فوری پزشکی دارد.
کورتیزول بیش از حد، می تواند باعث افزایش فشار خون، قند خون بالا، چاقی، پوست شکننده، رگه های بنفش بر روی شکم، ضعف عضلانی و پوکی استخوان شود. زنان ممکن است دوره قاعدگی نامنظم و افزایش موهای صورت داشته باشند؛ کودکان ممکن است رشد تأخیري و کوتاهی قد داشته باشند.
HGH
  
Growth HormoneHGH; GHهورمون رشدGH; Human Growth Hormone; HGH; Somatotropin
پيروي از هر دستورالعملي كه به بيمار داده می شود. در اغلب موارد، فرد باید ناشتا باشد. ممکن است استراحت یا تمرينات ورزشي شدید برای یک دوره زمانی قبل از جمع آوری نمونه لازم باشد.
کودکان و نوجوانان که براي کمبود GH آزمایش مي شوند، باید برای درمان با استروئیدهای جنسی از چند روز قبل از تست، آماده شده باشند. این گونه درمان ها تعداد پاسخ هاي GH پايين كاذب را کاهش می دهند. پزشكي که آزمایش GH را درخواست مي كند، باید پدر و مادر کودک را با تجويز چنين داروهايي آماده کند. برخی از پزشکان همچنین قبل از آزمايش، به منظور کاهش تعداد پاسخ GH پايين كاذب، پروپرانولول تجويز مي كنند.
چند نمونه خون از وریدهای بازو در فواصل زماني و گاهی یک نمونه خون، پس از ناشتايي و استراحت یا پس از یک دوره تمرين هاي ورزشي سخت
اين تست، برای شناسایی بیماری ها و شرایط ناشی از کمبود یا تولید بیش از حد هورمون رشد (GH)، برای ارزیابی عملکرد هیپوفیز و پايش اثربخشی درمان برای اضافي هورمون رشد؛ يا هنگامی که رشد کند در قد، تأخیر بلوغ (در کودکان)، کاهش تراکم استخوان و/ یا قدرت عضلانی و افزایش لیپیدها (در بزرگسالان)، با تولید ناکافی هورمون رشد مرتبط باشد؛ هنگامی که فرد دارای علائم حاکی از ژيگانتيسم (در کودکان) یا آکرومگالی (در بزرگسالان) باشد که ممکن است در نتیجه تولید اضافي هورمون رشد باشد؛ به عنوان بخشی از ارزیابی عملکرد هیپوفیز درخواست مي شود.
تست های هورمون رشد برای کمک به شناسایی افزايش یا کاهش تولید هورمون رشد استفاده می شوند و اطلاعاتي در مورد شدت بيماري فرد به پزشک مي دهند. اين تست ها بخشی از کار تشخیصی مورد نیاز برای يافتن دلیل تولید غيرطبيعي هورمون هستند. به علاوه، GH را می توان برای ارزیابی موفقیت درمان آکرومگالی یا ژيگانتيسم اندازه گیری نمود.
این آزمایش، مقدار هورمون رشد (GH) در خون را اندازه گیری مي كند. GH، هورمون تولید شده توسط غده هیپوفیز است. معمولا در پالس هايي در طول روز و شب، داخل جریان خون ترشح مي شود و اوج آن عمدتا در طول شب رخ می دهد.
تست هاي تحریک هورمون رشد به تشخیص کمبود GH و کم کاری هیپوفیز كمك مي كند. برای تست تحریک، نمونه خون پس از 10-12 ساعت ناشتايي گرفته مي شود. سپس تحت نظارت پزشکی نزدیک، به فرد داده محلول داخل وریدی انسولین یا آرژينین تزريق مي شود. سپس نمونه خون در فواصل زماني مناسب گرفته می شود و سطح GH آزمایش مي شود تا مشخص گردد آیا غده هیپوفیز توسط انسولین (یا آرژينین) برای تولید سطوح مورد انتظار GH تحریک مي شود يا نه. سایر محرک های هورمون رشد عبارتند از کلونیدین و گلوکاگون.
آزمايش های سرکوب GH به تشخیص هورمون رشد بیش از حد كمك مي كنند و همانند تست تحريك انجام مي شوند، با اين تفاوت كه در اين تست ها از محلول استاندارد گلوكز استفاده مي شود.
از آنجا که ورزش به طور طبيعي باعث افزایش موقت در سطح GH مي شود، برخی از پزشکان ممکن است ارزیابی اولیه کمبود هورمون رشد را با اندازه گیری GH پس از انجام تمرینات ورزشي دريك دوره زماني، انجام دهند.
ورزش باعث افزایش موقت در سطح GH مي شود.
IGF-1 (Insulin-like growth factor 1, also called Somatomedin C); GHRH (Growth Hormone Releasing Hormone); Glucose Tolerance Test; Cortisol; ACTH; TSH; Glucose; Prolactin; IGF BP- 3 (Insulin-like growth factor binding protein 3)
معمولا آزمایش سرکوب یا تحریک GH انجام مي شود. پس از ناشتايي به مدت 10 تا 12 ساعت، نمونه خون از سیاهرگ بازو گرفته مي شود. سپس تحت نظارت پزشکی، به فرد محلول نوشیدني و یا محلول داخل وریدی (IV) از طریق سیاهرگ بازو داده مي شود. سپس نمونه خون از سیاهرگ ها (و یا از IV) در فواصل زماني گرفته مي شود. گاهی اوقات تنها یک نمونه خون به دنبال ناشتايي و استراحت یا پس از یک دوره از فعالیت های شدید ورزشي گرفته مي شود.
آمفتامین، آرژينین، دوپامین، استروژن ها، گلوکاگون، هیستامین، انسولین، لوودوپا، متیل دوپا و اسید نیکوتین می توانند GH را افزایش دهند.
کورتیکواستروئیدها و فنوتیازین ها می توانند GH را کاهش دهند.
آزمایش تحریک GH زمانی درخواست مي شود که کودک دارای علائم کمبود هورمون رشد (GHD) باشد. نظير: سرعت رشد در دوران اولیه کودکی كند مي شود و کودک به میزان قابل توجهی کوتاهتر از همسن و سالان خود مي باشد؛ آزمایش تیروئید (به عنوان مثال، FT4) نشان می دهد که کودک هیپوتیروئید نیست؛ اشعه X توسعه تأخیري استخوان را نشان می دهد؛ پزشک مشکوک است که غده هیپوفیز کودک زیر فعال است.
تست تحریک ممکن است در فرد بزرگسال زمانی درخواست شود که او علائم GHD و/ یا کم کاری هیپوفیز، مانند کاهش تراکم استخوان، خستگی، تغییرات مضر چربی و کاهش تحمل ورزش دارد.
تست سرکوب GH زمانی انجام مي شود که کودکان علائم ژيگانتيسم نشان می دهند، یا زمانی که بزرگسالان علائم آکرومگالی نشان می دهند.
Insulin
  
Insulinانسولين
ممکن است قبل از جمع آوری نمونه خون ناشتايي به مدت 8 ساعت مورد نياز باشد؛، گاهی اوقات ممکن است پزشک، آزمايش در زمان های دیگر را درخواست كند، مانند وقتی که تست تحمل گلوکز انجام مي شود. در برخی موارد، پزشک ممکن است ناشتايي طولانی تر را درخواست كند.
نمونه خون از ورید بازو
اين تست برای کمک به ارزیابی تولید انسولین، تشخیص انسولينوما و براي کمک به تعیین علت هیپوگلیسمی؛ يا هنگامی که بيمارهیپوگلیسمی دارد؛ هنگامی که فرد علائم انسولین دارد كه یا به طور نامناسبی آزاد مي شود، یا توسط بدن مورد استفاده قرار مي گيرد؛ هنگامی که فرد دیابت دارد و پزشک مي خواهد تولید انسولین را پايش كند؛ گاهی اوقات براي مستند كردن مقاومت به انسولین، درخواست مي شود.
اين تست اغلب به دنبال قند خون پایین و/ یا وقتی که كسي علائم حاد یا مزمن قند خون دارد (تعریق، تپش قلب، گرسنگی، گیجی، تاری دید، سرگیجه، غش، در موارد جدی، تشنج) درخواست مي شود.
این تست، میزان انسولین در خون را اندازه گیری مي كند. انسولین هورمونی است که در سلول های بتاي لوزالمعده توليد و ذخيره مي شود و برای انتقال و ذخیره سازی گلوکز در سطح سلولی، بسیار حیاتی است، در تنظیم سطح گلوکز خون كمك مي كند و در متابولیسم چربی نقش دارد.
بالا رفتن ميزان انسولین، در مقاومت به انسولین، انسولينوما و یا با مقدار بیش از حد انسولین تجویز شده، آکرومگالی، سندرم کوشینگ، استفاده از داروهايي نظير کورتیکواستروئیدها، لوودوپا، قرص هاي جلوگيري از بارداری، عدم تحمل فروکتوز یا گالاکتوز، انسولينوما، چاقی، دیده می شود.
کاهش سطوح انسولین، در دیابت، کم کاری هیپوفیز، بیماری های لوزالمعده نظير پانکراتیت مزمن (شامل فیبروز کیستیک) و سرطان لوزالمعده ديده مي شود.
C-Peptide, Glucose, Glucose Tolerance Test (GTT)
نمونه خون از طريق فروبردن سوزن داخل ورید بازو به دست مي آيد
اگر کسی دارای آنتی بادی های ضد انسولین توسعه يافته، به خصوص در نتیجه مصرف انسولین غیرانسانی (حیوانی یا مصنوعی) است، اين آنتي بادي ها می توانند با آزمایش انسولین تداخل كنند.
افراد مبتلا به دیابت نوع 1 انسولین بسیار کمی تولید مي كنند و بنابراین در نهایت به درمان مکمل انسولین نیاز دارند. دیابت نوع 2 به طور کلی مربوط به مقاومت به انسولین است که با گذشت زمان افزایش می یابد. افراد مبتلا به دیابت نوع 2 در ابتدا ممکن است تنها با تغییر در شیوه زندگی از جمله رژیم غذایی و ورزش، بيماري را مديريت كنند. در نهایت، ممکن است به داروهای خوراکی براي افزایش حساسیت سلول های بدن به انسولین و یا به تحریک بدن براي توليد انسولین بیشتر نياز باشد. بیماران نوع 2 دیابت نیز ممکن است در نهایت به تزریق انسولین برای رسیدن به سطوح قند معمولی نیاز داشته باشند.
C-peptide
  
C-peptideInsulin C-peptide; Connecting peptide insulin; Proinsulin C-peptide
قبل از انجام اين آزمايش بايد از پزشك در مورد لزوم ناشتا بودن سؤال شود
نمونه خون از ورید بازو و گاهي نمونه ادرار 24 ساعته
اين تست برای پايش تولید انسولین توسط سلول های بتا در لوزالمعده و برای کمک به تعیین علت هیپوگلیسمی؛ هنگامی که فرد مبتلا به دیابت است و پزشک مي خواهد تعیین كند اگر بيمار به اندازه کافی انسولین تولید مي كند یا اگر وقت آن است که درمان خوراکی را با تزریق انسولین یا پمپ انسولین مكمل كند؛ زمانی که پزشک مشکوک شود فرد مقاومت به انسولین دارد؛ و هنگامی که فرد هيپوگليسمي دارد، درخواست مي شود.
اين تست برای کمک به تشخیص دیابت درخواست نمی شود، اما هنگامی که فرد به تازگی مبتلا به دیابت تشخیص داده شده است، ممکن است به تنهايي یا همراه با سطح انسولین برای کمک به تعیین اين كه لوزالمعده فرد هنوز چه مقدار انسولین تولید مي كند، درخواست شود.
این تست مقدار C - پپتید را در نمونه خون یا ادرار اندازه گيري مي كند. C - پپتید، ماده اي (اسیدهای آمینه زنجیره کوتاه) است که زمانی تولید می شود که پروانسولين، یک مولکول غیر فعال، تجزیه شود تا دو مولکول تشکيل دهد. یکی از این مولکولها C - پپتید است و دیگري انسولین است. C - پپتید است با همان سرعت انسولین تولید مي شود، و آن را به عنوان شاخص تولید انسولین، مفید مي سازد.
C - پپتید می تواند برای کمک به تولید انسولین ساخته شده توسط بدن (درونزا) و برای کمک به افتراق آن از انسولیني كه توسط بدن تولید نمی شود، اما به عنوان داروی دیابتی (برونزا) مصرف مي شود و در نتيجه C - پپتید را توليد نمي كند، مورد استفاده قرار گیرد.
سطوح بالاي C - پپتید با مصرف گلوکز، مقاومت به انسولین، انسولينوما، هیپوکالمی، حاملگی، سندرم کوشینگ و نارسایی کلیه دیده می شود.
سطوح پایین C - پپتید، با تولید ناكافي انسولین توسط سلول هاي بتا، سركوب توليد انسولين توسط انسولين اگزوژن (برونزا) يا با تست هاي سركوبي كه موادي مانند سوماتوستاتین را درگير مي كنند، ديده مي شود.
Insulin; Glucose
نمونه خون از طریق وارد کردن سوزن داخل سیاهرگ بازو به دست می آید. اگر نمونه ادرار 24 ساعته مورد نیاز است، از بيمار خواسته خواسته مي شود که تمام ادرار خود را در طول یک دوره زمانی 24 ساعته جمع آوري كند.
درمان با انسولین با آزمایش هاي انسولین تداخل مي كند و ارزیابی تولید انسولین آندوژن (درونزا) را غیرممکن مي سازد. در این موارد، اندازه گیری C - پپتید جایگزین مناسبي برای تست انسولین است.
Beta-HCG
  
Human Chorionic GonadotropinhCG; Beta hCGبتا HCGPregnancy test; Qualitative hCG; Quantitative hCG; Beta hCG; Total hCG; Total beta hCG
آمادگي خاصي لازم نيست، با این حال قبل از جمع آوری نمونه ادرار برای تست حاملگی، مقدار زیاد مایعات مصرف نشود، زیرا ادرار بیش از حد رقیق، ممکن است نتیجه منفی کاذب بدهد.
نمونه ادرار جمع آوري شده در اول صبح يا نمونه خون از ورید بازو
آزمایش کیفی hCG ادرار یا خون هورمون در 10 روز اول، پس از یک دوره قاعدگی از دست رفته درخواست مي شود، وقتي که یک خانم تمايل دارد تأیید كند كه حامله است یا نه (برخی از روش ها می توانند هورمون hCG را حتی زودتر، در یک هفته بعد از لقاح نیز شناسایی كنند).
اين تست برای تأیید و پايش دوران بارداری، یا برای کمک به تشخیص و پايش بیماری تروفوبلاستیک حاملگي یا تومورهای سلول زایا است.
بلافاصله پس از 10 روز از دوره قاعدگی از دست رفته (برخی از روش ها می توانند hCG را حتی زودتر (یک هفته پس از لقاح) شناسایی كنند)؛ یا هنگامی که پزشك فکر می کند علائم حاملگی خارج از رحم، بیماری تروفوبلاستیک حاملگي، یا تومورهای سلول زايا را نشان مي دهد، درخواست مي شود.
به طور روتين برای تأیید بارداری استفاده می شود.
آزمایش کیفی hCG، ممکن است برای کمک به تشخیص حاملگی خارج از رحم، برای کمک به تشخیص و پايش یک بارداری که ممکن است منجر به سقط شود، و/ یا پايش مادر پس از سقط جنین درخواست شود. آزمایش كمي hCG ممکن است برای کمک به تشخیص بیماری تروفوبلاستیک حاملگي یا تومورهای سلول زايا از بافت بیضه یا تخمدان درخواست شود. ممکن است در فواصل منظم برای پايش مؤثر بودن درمان برای این بيماري ها و تشخیص عود تومور درخواست شود.
گنادوتروپین انسانی (hCG)، هورمون تولید شده در جفت زن باردار است. تست حاملگی، آزمايش ويژه خون یا ادرار است که می تواند hCG را تشخیص دهد و بارداری را تأیید كند. این هورمون را می توان 10 روز بعد از دوره قاعدگی از دست رفته، مدت زمانی که تخمک بارور شده در رحم زن کاشته مي شود، شناسايي كرد.
در طی هفته های اول حاملگی، هورمون hCG در حفظ عملکرد جسم زرد مهم است. تولید hCG به طور پیوسته در طول سه ماهه اول (8-10 هفته) حاملگی طبیعی افزایش می یابد و حدود 10هفته پس از آخرين سيكل قاعدگی به اوج مي رسد. سپس به آرامی در طول مدت باقی مانده از بارداری كاهش مي يابد. hCG در عرض چند هفته بعد از زایمان قابل تشخیص نيست.
آزمایش کیفی hCG، وجود هورمون hCG را تشخیص مي دهد. آزمايش کمی hCG، كه اغلب بتا hCG ناميده مي شود، مقدار هورمون hCG موجود در خون را اندازه گیری مي كند.
hCG توسط برخی از تومورهای سلول زايا نيز تولید مي شود و افزایش سطح در بیماری تروفوبلاستیک حاملگي دیده می شود. در زنان غیر باردار ، سطح هورمون hCG به طور طبیعی غیر قابل کشف هستند. در طی اوایل حاملگی ، سطح هورمون hCG در خون دو برابر هر دو تا سه روز است. حاملگی های خارج رحمی معمولا دو برابر شدن زمان بیشتری است. افراد مبتلا به حاملگی عدم نیز غالبا دو برابر شدن زمان طولانی تر و یا حتی ممکن است نشان می دهد سقوط غلظت هورمون hCG.
انواع خاصی از آنتی بادی ها ممکن است نتایج مثبت کاذب hCG بدهند.
غلظت هورمون hCG به سرعت پس از سقط کاهش خواهد یافت.
تست هایي كه خيلي زود در اوایل بارداری، پیش از آنکه سطح قابل توجهي از hCG وجود داشته باشد انجام مي شوند، ممکن است نتایج منفی کاذب بدهند، در حالی که خون یا پروتئین در ادرار ممکن است باعث ايجاد نتایج مثبت کاذب شوند. تست هاي HCG ادرار ممکن است نتیجه منفی کاذب در ادرار بسیار رقیق بدهند.
Triple Screen or Quad Screen; First Trimester Down Syndrome Screen
برخی داروها مثل دیورتیک ها (ادرار آورها) و پرومتازین (آنتی هیستامین) ممکن است باعث ايجاد نتایج منفی کاذب در ادرار شوند. دیگر داروها مانند ضد تشنج ها، داروهای ضدپارکینسون (ضد لقوه)، خواب آورها و آرام بخش ها ممکن است باعث ايجاد نتایج مثبت کاذب شوند.
چند آزمایش کمی hCG خون ممکن است در طی چند روز برای رد کردن حاملگی خارج از رحم و یا برای پايش خانم پس از سقط جنین، درخواست شود.
اگر هورمون hCG تا سطوح غیرقابل تشخيص افت نكند، ممکن است باقی ماندن بافت تولید کننده hCG را که نیاز به حذف خواهد داشت، نشان دهد.
در طول درمان بیماری تروفوبلاستیک حاملگي یا تومور سلول زايا، سطح در حال كاهش hCG در کل نشان می دهد که بيماري به درمان پاسخ مي دهد، در حالی که سطح در حال افزايش، ممکن است نشان دهد که به درمان پاسخ نمی دهد. افزایش سطح hCG پس از درمان، ممکن است عود بیماری را نشان دهد.
اندازه گيري ميكروآلبومين به روش الايزا
  
Microalbumin and Microalbumin/Creatinine Ratioاندازه گيري ميكروآلبومين به روش الايزاUrine microalbumin; Albumin-to-Creatinine ratio; ACR
آمادگي خاصي لازم نيست
نمونه ادرار تصادفی، زمان بندی شده، یک شبه و یا 24 ساعته
اين تست برای غربالگري اختلال کلیوی احتمالي یا برای آسیب اولیه به کلیه ها در افراد داراي دیابت؛ پس از تشخیص دیابت یا فشار خون بالا به طور سالانه درخواست مي شود.
تست ميكروآلبومين، شاخص اولیه نارسایی کلیه است. مقادير بسيار كم آلبومین را که بدن چند سال قبل از آن كه آسیب کلیوی ظاهر شود، شروع به آزاد كردن داخل ادرار مي كند، اندازه گيري مي نمايد. آلبومین پروتئینی است که در کبد تولید می شود. در غلظت های بالا در خون وجود دارد، اما زمانی که کلیه ها به خوبي كار مي كنند، عملا آلبومین اجازه نشت به داخل ادرار را ندارد. اگر کلیه ها، آسیب دیده یا بیمار شوند، شروع به از دست دادن توانایی خود در فیلتر کردن پروتئین به خارج از ادرار مي كنند. این حالت معمولا در بیماریهای مزمن مانند دیابت و فشار خون بالا، با افزایش مقدار پروتئین در ادرار با بازتاب افزایش نارسايي کلیه، دیده می شود.
آزمايش ميكروآلبومين تصادفی و یا نسبت ميكروآلبومين/ کراتینین غالبا به عنوان آزمايش غربالگری بیماران داراي بيماري هاي مزمن مانند دیابت و فشار خون بالا، که آنها را در خطر بالاتر ابتلا به نارسایی کلیه قرار داده درخواست مي شود. تست زمان بندي شده ميكروآلبومين (4 ساعته یا یک شبه) ممکن است به عنوان ابزار غربالگری جایگزین درخواست شود. اگر مقدار قابل توجهی از ميكروآلبومين با این تست های غربالگری تشخیص داده شود، با آزمایش 24 ساعته ميكروآلبومين تأیید مي شود.
افزایش كم در سطوح ميكروآلبومين در ادرار نشان می دهد که فرد در یکی از مراحل بسیار اولیه بیماری کلیوی در حال توسعه قرار دارد. سطوح بسیار بالاي آن نشان می دهد که بیماری کلیه در شکل شدیدتري وجود دارد. سطوح نرمال آن، نمايانگرعملکرد طبیعی كليه است.
Albumin; Creatinine; Glucose; A1C
از بيمار خواسته مي شود كه نمونه تصادفی ادرار، نمونه زمان بندي شده ادرار (مانند ادرار 4 ساعته یا یک شبه)، یا نمونه ادرار 24 ساعته را جمع آوري نمايد. پزشک یا آزمایشگاه ظرف و دستورالعمل هاي لازم برای جمع آوری صحيح نمونه ادرار زمان بندي شده یا 24 ساعته را به بيمار مي دهند.
سطوح بالای آلبومین ادرار در افراد مبتلا به دیابت یا فشار خون بالا با افزایش خطر پیشرفت بیماری قلبی عروقی (CVD) مرتبط هستند، حتی اگر آن سطوح در محدوده طبیعی مرجع قرار دارند.
CEA
  
Carcinoembryonic AntigenCEA
آمادگي خاصي لازم نيست
نمونه خون از ورید بازو
برای کمک به تعیین وجود سرطان در بدن، هر چند كه به عنوان آزمون غربالگری جمعیت عمومی توصیه نمی شود؛ برای پايش درمان سرطان شامل پاسخ به درمان و عود بيماري؛ برای کمک به مرحله بندی سرطان درخواست مي شود.
وقتی که پزشک فکر می کند که نشانه های فرد احتمال سرطان را تداعي مي كند؛ قبل از شروع درمان سرطان و همچنین در فواصل زمانی در طول درمان و بعد از آن درخواست مي شود.
CEA، پروتئیني است که در بافت های جنینی یافت می شود. زمانی که نوزاد متولد مي شود، سطح قابل تشخیص آن در خون ناپدید می شود. در بزرگسالان، CEA به طور معمول در سطوح بسیار پایین در خون موجود است. هنگامی که غلظت CEA بالا مي رود، ممکن است وجود سرطان را نشان دهد. هرچند كه افزایش CEA ممکن است به دلیل بيماري هاي خوش خیم باشد.
افزایش سطح CEA می تواند توسط تعدادي از بيماري هاي غیرمرتبط با سرطان مانند سیروز، التهاب، زخم معده، کولیت اولسراتیو، پولیپ رکتوم، آمفيزم و بیماری خوش خیم پستان شود.
افراد سیگاري نسبت به افراد غيرسيگاري گرايش بيشتري به سطوح بالاتر CEA دارند.
Tumor Markers
نمونه خون از طريق فروبردن سوزن داخل ورید بازو به دست مي آيد
CEA عمدتا برای پايش درمان بیماران مبتلا به سرطان، به ویژه افراد مبتلا به سرطان روده بزرگ استفاده مي شود. پس از جراحی ، مقادير CEA در پايش پاسخ به درمان و در تعیین عود بيماري مفید است. CEA به عنوان شاخص برای سایر اشكال سرطان شامل سرطان راست روده، ریه، پستان، کبد، پانکراس، معده و تخمدان استفاده می شود. همه سرطان ها CEA تولید نمي كنند و تست CEA مثبت همیشه به علت سرطان نيست. بنابراین، CEA برای غربالگری جمعیت عمومی استفاده نمی شود.
آلفافتوپروتئين
  
Alpha-fetoprotein, Total; Alpha-fetoprotein-L3 %AFPآلفا-فتوپروتئينAFP; Total AFP; AFP-L3%
آمادگي خاصي لازم نيست
نمونه خون از ورید بازو
پزشک ممکن است آزمایش خون AFP درخواست كند، زمانی که: مشكوك است که فرد سرطان کبد یا سرطان های خاص بیضه یا تخمدان دارد؛ بیمار مبتلا به بیماری مزمن کبدی را از نظر ظهور كارسينوماي هپاتوسلولار و یا نوع دیگری از سرطان کبد پايش مي كند؛ اثربخشی درمان در بیمار مبتلا به سرطان کبد، بیضه یا تخمدان را پايش مي كند؛ عود سرطان را پايش مي كند.
گاهی اوقات وقتي بيمار هپاتیت مزمن یا سیروز دارد درخواست مي شود.
٪AFP - L3 گاهی اوقات برای کمک به ارزیابی خطر كارسينوماي هپاتوسلولار وقتی که بیمار دارای بیماری مزمن کبدی است درخواست مي شود.
این تست مقدار آلفا فتوپروتئین (AFP) را در خون اندازه گیری مي كند. AFP، پروتئیني است كه عمدتا توسط کبد جنین و بخشی از جنین در حال رشد که شبیه به حفره زرده در تخم پرندگان است (بافت هاي کیسه زرده) تولید می شود. غلظت AFP بطور شاخص هنگامی که نوزاد متولد می شود، افزايش مي يابد و پس از آن به سرعت کاهش مي يابد. در کودکان سالم و بالغین غیرباردار به طور طبيعي فقط در سطوح بسیار پایین قابل تشخیص است.
آسیب کبدی و بعضی سرطان ها (سرطان تخمدان و تومور سلول زاياي بیضه) می توانند غلظت AFP را به طور قابل توجهی افزایش دهند. سطوح بالای AFP ممکن است گاهی اوقات با سرطان های دیگر مانند معده، روده بزرگ، ریه، پستان و لنفوم دیده شود. هر زمان که سلول های کبدی بازسازی مي شوند، AFP تولید مي شود. AFP در بیماری های مزمن کبدی، مانند هپاتیت و سیروز ممکن است براي مدت طولاني افزایش يابد. غلظت های بسیار بالا از AFP ممکن است توسط تومورهاي خاص تولید شود.
. از آنجا که AFP در جنین تولید می شود، سطح آن معمولا در زنان باردار و نوزادان بالاتر است.
وقتی AFP به عنوان ابزار پايش استفاده می شود، کاهش آن پاسخ به درمان را نشان می دهد.
CEA; hCG; Tumor markers, DCP
نمونه خون از طريق فروبردن سوزن داخل ورید بازو به دست مي آيد
AFP در انواع مختلف وجود دارد. به طور سنتی، هنگامی که پزشك تست AFP درخواست مي كند، AFP تام را درخواست مي كند كه انواع AFP را با هم اندازه گيري مي كند.
یک نوع آن به دلیل توانایی در اتصال به یک پروتئین خاص به نام Lens culinaris agglutinin، در آزمایشگاه L3 نامیده می شود. تست AFP - L3٪ آزمايش جدیدي است که مقدار AFP تام را با مقدار AFP - L3 مقایسه مي كند. افزایش در درصد L3 نسبت به AFP تام با افزایش خطر ابتلا به كارسينوماي هپاتوسلولار در آینده ای نزدیک و داشتن پیش آگهی ضعیف تر، به عنوان سرطانهاي مربوط به L3 كه متمایل به تهاجمی تر هستند، مرتبط مي شود.
PSA (پروستات اسپسيفيك آنتي ژن)
  
Prostate Specific AntigenPSATotal PSA
جلوگیری از انزال به مدت 24 ساعت قبل از جمع آوری نمونه، چون انزال با افزایش سطح PSA مرتبط است
مقدار نرمال برای PSA تام، کمتر از 4ng/ml (نانوگرم در هر میلی لیتر از خون) در نظر گرفته مي شود.
نمونه خون از ورید بازو
اين تست برای غربالگری مردان از نظر سرطان پروستات (هر چند در حال حاضر هیچ توافقي در مورد استفاده از این تست برای غربالگری مردان بدون علامت سرطان پروستات وجود ندارد)، برای کمک به تعیین لزوم انجام بیوپسی از پروستات، برای پايش اثربخشی درمان سرطان پروستات و تشخیص عود سرطان پروستات؛ هنگامی که مردي دارای علائم مطرح کننده سرطان پروستات مانند ادرار کردن مشکل، دردناک و/ یا مکرر است؛ همچنين در طول درمان سرطان پروستات و پس از آن در فواصل منظم درخواست مي شود.
آزمایش PSA تام و DRE هنگامی که یک مرد علائمي دارد كه می تواند به علت سرطان پروستات باشد درخواست مي شود.
PSA پروتئیني است كه عمدتا توسط سلول ها در پروستات توليد مي شود. بیشتر PSA به داخل مایع مني رها مي شود، اما مقدار کمی از آن نیز به درون جریان خون رها مي گردد. PSA به دو شکل در خون موجود است: آزاد (Free) و کمپلکس (cPSA، متصل به يك پروتئین).
اغلب از آزمایش PSA تام، که مجموع PSA آزاد و cPSA را در خون اندازه گیری می كند، استفاده می شود. هنگامی که پزشک آزمایش PSA درخواست مي كند، به PSA تام اشاره دارد.
سطوح بالای PSA ممکن است در پروستاتیت و هیپرپلازی خوش خیم پروستات (BPH) و نيز با افزايش سن مردان دیده شود. انجام DRE، دستکاری پروستات توسط بيوپسي یا برداشتن پروستات، دوچرخه سواری، انزال در عرض 24 ساعت قبل از آزمایش و عفونت پروستات مي توانند سطح PSA را افزايش دهند.
Digital Rectal Exam (DRE); Tumor markers
نمونه خون از طريق فروبردن سوزن داخل ورید بازو به دست مي آيد
برخی داروهاي شیمی درمانی مانند سیکلوفسفامید و متوترکسات، ممکن است باعث افزایش یا کاهش سطح PSA شوند.
نمونه باید قبل از اين كه پزشك آزمايش دیجیتالی رکتال (DRE) را انجام دهد و قبل از (یا چندین هفته بعد از) بيوپسي پروستات جمع آوری شود.
آزمايش PSA تام و DRE ممکن است براي غربالگري مردان بدون علامت و علامتدار برای سرطان پروستات مورد استفاده قرار گیرند. اگر اين دو غیرطبیعی باشند، پزشک ممکن است این آزمایش را با بيوپسي پروستات و شاید آزمایش هاي تصویربرداری مانند سونوگرافی پيگيري كند. اگر DRE طبیعی است، اما PSA كمي افزایش داشته، پزشک ممکن است آزمایش PSA آزاد درخواست كند تا نسبت اين دو PSA را چك كند. این كار به تشخيص بین سرطان پروستات و علل غیرسرطاني ديگر كه PSA را افزایش مي دهند، كمك مي كند.
توصیه می شود که پزشکان تست هاي PSA تام و DRE را به طور سالانه براي تمام مردان، از سن 50 سالگی به بعد و براي افرادي كه احتمال خطر بيشتري براي ابتلا به سرطان پروستات دارند و مرداني كه سابقه خانوادگی ابتلا به این بیماری را دارند، از سن 40 یا 45 سالگي به بعد درخواست كنند.
1 - 30 بعدی

پیکربندی سایت از جدول داده ها پشتیبانی نمی کند لذا نمای استاندارد این لیست نشان داده می شود.